Alkoholizm da się, a nawet trzeba leczyć! Gdzie w województwie lubuskim otrzymać wsparcie?

28 kwiecień 2023
Autor: 
Alkoholizm da się, a nawet trzeba leczyć! Gdzie w województwie lubuskim otrzymać wsparcie? Adobe Stock

Alkoholizm to poważna choroba, która wpływa nie tylko na samego uzależnionego, ale często również na wszystkich członków jego rodziny. W województwie lubuskim można otrzymać wsparcie, aby zwiększyć szanse na powrót do zdrowia.

Życie w trzeźwości – jak wygląda leczenie alkoholizmu?

Od alkoholu można się uzależnić nie tylko psychicznie, ale również fizyczni. Wyjście z nałogu nie jest łatwe, to dlatego zaleca się skorzystanie ze specjalistycznej pomocy. To zrobienie pierwszego kroku jest często najtrudniejsze, ponieważ alkoholicy twierdzą, że w każdym momencie mogą odstawić napoje wyskokowe. To niestety błędne koło.

Na terenie województwa lubuskiego znajdują się poradnie leczenia uzależnień, w których można skorzystać z pomocy ekspertów. Najważniejsze jest to, żeby pacjent sam zrozumiał, że potrzebuje pomocy, wtedy terapia jest najskuteczniejsza. Tego typu leczenie zazwyczaj opiera się na zmianie swoich nawyków, a przy tym utrwaleniu tych zmian. Jeżeli chodzi o sposoby leczenia, to mogą one przybrać różne formy, takie jak:

- leczenie ambulatoryjne w poradni,

- terapia na dziennym oddziale odwykowym,

- terapia w całodobowym ośrodku.

To właśnie terapia w zamkniętym ośrodku jest najskuteczniejsza. Chory jest bowiem pozbawiony dostępu do alkoholu, a także odizolowany od toksycznych osób czy czynników, które mogą pogłębiać jego uzależnienie.

W leczeniu bardzo ważne jest również wsparcie oraz zrozumienie bliskich osób. To właśnie często rodzina jest przyczynkiem do zrobienia pierwszego, kluczowego kroku, który odmieni życie alkoholika.

Gdzie w województwie lubuskim otrzymać wsparcie?

Na terenie województwa lubuskiego znajdują się nie tylko poradnie terapii uzależnień, ale również dziennie oddziały, które wspierają chore osoby. Gdzie zatem szukać pomocy? ZAJRZYJ TU

Co ważne, plany terapeutyczne najczęściej są układane indywidualnie i dostosowywane do potrzeb poszczególnych pacjentów. Już na samym początku dana osoba musi poznać mechanizmy, które rządzą uzależnieniem. W trakcie terapii alkoholik uczy się nazywać uczucia, które nakłaniają go do picia. Często bowiem chce on stłumić je i wtedy sięga po napoje wyskokowe. Oczywiście terapeuci korzystają również z warsztatów, a zajęcia praktyczne mają bardziej zaktywizować chorych.


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u