Wszyscy mogliśmy być Łopaciukami. Reportaż, który otwiera oczy na tę prawdę

12 styczeń 2024
Autor:  Arkadiusz Olszowy
Wszyscy mogliśmy być Łopaciukami. Reportaż, który otwiera oczy na tę prawdę

W każdym z nas drzemie potencjał do stawania się bohaterem własnej historii oraz kształtowania historii narodu. "Wszyscy mogliśmy być Łopaciukami" to reportaż, który otwiera oczy na tę prawdę.

Lotna Brygada Opozycji

Ta niezwykła opowieść, przepełniona emocjami i głębokimi refleksjami, wprowadza nas w świat aktywistów „Lotnej Brygady Opozycji” - grupy ludzi, którzy z odwagą i determinacją przyczynili się do zmian w polskiej rzeczywistości. Mimo różnych doświadczeń, łączy ich wspólna pasja i przekonanie, że jednostka może wpłynąć na zmianę. W ich historiach odnajdujemy momenty triumfów i porażek, radości i rozczarowań, a także głębokie refleksje na temat ich motywacji i przekonań.

Centralnym punktem reportażu jest idea, że nawet najmniejszy wysiłek, gdy jest częścią większego ruchu, może przynieść znaczące zmiany. Rozmowa z aktywistami ukazuje, jak z pojedynczych iskier pasji i zaangażowania zrodził się potężny płomień, który rozświetlił ścieżkę do lepszej przyszłości. Przytaczane są konkretne przykłady działań, które choć wydawały się drobne, miały jednak wpływ na zmiany społeczne i polityczne.

Gorliwy aktywista

Reportaż szczegółowo opisuje emocjonalną stronę aktywizmu. Świadectwa uczestników ruchu ukazują, jak przeżywali najważniejsze momenty swojej działalności. Mówią o strachu, nadziei, frustracji, a także o euforii związanej z osiągnięciem małych i dużych zwycięstw. Szczególną uwagę zwraca się na wyzwania, z jakimi musieli się zmierzyć - zarówno te wewnętrzne, jak i te wynikające z oporu społeczeństwa czy systemu politycznego.

Na zakończenie, reportaż skłania do refleksji nad własnymi wartościami i potencjałem do wpływania na otaczającą rzeczywistość. Pokazuje, że historia i polityka to nie tylko abstrakcyjne pojęcia w książkach, ale żywe, zmieniające się rzeczywistości, kształtowane przez ludzi takich jak my. „Wszyscy mogliśmy być Łopaciukami” to nie tylko historia o przeszłości, ale przede wszystkim przesłanie o teraźniejszości i przyszłości, o tym, że każdy z nas ma w sobie siłę do dokonywania zmian, nawet jeśli są to małe kroki.

Podkreślając ludzkie wartości takie jak odwaga, determinacja i przekonanie o sile wspólnego działania, reportaż ten staje się dowodem na to, że prawdziwa siła leży w nas samych i w naszym wspólnym działaniu. Jest to opowieść inspirująca, motywująca do refleksji nad własnym życiem i działaniem, zachęcająca każdego z nas, by odważył się kształtować świat na lepsze.

Radio Wolna PL

Radio Wolna PL to pierwsze radio twitterowe, którego współzałożycielami byli Anna Kacprzyk absolwentka psychologii społecznej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, autorka między innymi audycji „Rozmowy Ani” i „Granice Polskie” oraz Mateusz Żurek prowadzący audycje o tematyce sportowe, czuwający również nad stroną techniczną w realizacji audycji. Ponad rok temu do tego grona dołączyli lubuscy dziennikarze Tadeusz Krupa i Arkadiusz Olszowy, autorzy audycji „My Polacy”.

Tadeusz Krupa to były Prezes i Redaktor Naczelny Radia Zachód. Po niszczeniu niezależności mediów publicznych przez PiS, przeniósł się do mediów prywatnych. Otrzymał nominację do Polsko Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej.

Arkadiusz Olszowy to były dziennikarz Radia Zielona Góra i redaktor Sekcji Polskiej Radia Wolna Europa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Chwila relaksu

W skład redakcji wchodzą również Witold Pronobis, historyk autor wielu książek i publikacji, były dziennikarz Radia Wolna Europa i tam szef działu prasy podziemnej. Zespół uzupełnia Max Fuller pomysłodawca cyklicznej audycji „Granice Polskie”

Wirtualne spotkania z politykami, autorytetami i ciekawymi osobami kraju i regionu. odbywają się na żywo na platformie Twitter i są bezpieczną przestrzenią do dyskusji na tematy ważne dla nas wszystkich. W spotkaniach tych gościli już m.in. Marszałek Elżbieta Anna Polak, Senator Wadim Tyszkiewicz, Prezydent Sopotu Jacek Karnowski nieżyjący już Profesor Paweł Śpiewak, Profesor Wojciech Sadurski, dr Hanna Machińska czy Agnieszka Holland oraz wiele innych osób. Oprócz tego w radiu nagrywane są liczne reportaże, relacje i wywiady.

Audycje Radia Wolna PL znaleźć można na platformach Spotify, Tuneln Radio, Google Podcasts, Apple Podcasts i na YouTube.


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. • Trzy Muszkieterki

  Trzy Muszkieterki

  W audycji Radia Wolna PL "Trzy Muszkieterki", uchylamy rąbka tajemnicy i wprowadzamy słuchaczy w świat trzech niezwykłych kobiet: Alicji Romańskiej, Aleksandry Kozuń i Moniki Dąbrowskiej. Aktywistki te, nieustraszone i pełne determinacji, są żywym dowodem na to, że odwaga i zaangażowanie w sprawy ekologiczne mogą przeobrazić naszą rzeczywistość. Ich działania ukierunkowane na ochronę zwierząt, lasów, wód i dzikiej przyrody są odpowiedzią na coraz bardziej palące potrzeby naszej planety.

 • Upadek Internetu Pandora Gate

  Upadek Internetu Pandora Gate

  Afera, która zawładnęła całym Internetem. Filmy poruszające temat Pandora Gate zyskały gigantycznym popularność oraz zainteresowanie wśród internautów. Młodzież z ogromnym poruszeniem i narastającym gniewem słuchała oskarżeń padających na kolejnych internetowych twórców. Każdy był przerażony sekretami, które z dnia na dzień zaczęły wypływać na światło dzienne. Szybko okazało się, że w obliczu Pandora gate nie można ufać nikomu

 • Strefa śmierci. Dlaczego ten koszmar się dzieje

  Strefa śmierci. Dlaczego ten koszmar się dzieje

  Walące się budynki od wybuchów bomb i rakiet, zakrwawieni ludzie, poranione, płaczące dzieci, przepełnione szpitale, brak wody, leków i jedzenia. Takie obrazy docierają do nas ze Strefy Gazy. Odruchowo stajemy po stronie tych, którym na naszych oczach dzieje się krzywda. Emocje nie pozwalają na zastanawianie się co się właściwie stało, dlaczego ten koszmar się dzieje. Potępiamy sprawcę, którym w naszym przekonaniu jest armia Izraela.

 • Jedenasty czy czwarty

  Jedenasty czy czwarty

  W jednym z archiwalnych wydań audycji Radia Wolna PL z cyklu "My, Polacy", podjęliśmy próbę zgłębienia zagadki naszego kalendarza świąt państwowych. Zwróciliśmy uwagę na nieobecność daty, która by upamiętniała zwycięstwo nad komunizmem, daty która mogłaby świętować triumf demokracji i wolności.

 • "Pięść premiera" Głos Aktywistów Extinction Rebellion po Incydencie w Świdniku

  "Pięść premiera" Głos Aktywistów Extinction Rebellion po Incydencie w Świdniku

  Kilka tygodni temu w Świdniku doszło do wydarzenia, które wstrząsnęło opinia publiczną. Grupa aktywistów ekologicznych z międzynarodowego ruchu Extinction Rebellion padła ofiarą brutalnego potraktowania podczas pokojowego protestu, który miał miejsce w trakcie przemówienia na wiecu wyborczym Mateusza Morawieckiego. Przemoc spotkała ich, gdy starali się zwrócić uwagę na palące problemy klimatyczne.

 • Drugi początek. Wybory parlamentarne 2023 okiem profesora Sadurskiego

  Drugi początek. Wybory parlamentarne 2023 okiem profesora Sadurskiego

  Za nami wybory parlamentarne 2023. Ich wyniki rzucają nowe światło na funkcjonowanie państwa i społeczeństwa. W najnowszym odcinku naszego cyklu audycji "My Polacy," którą zatytułowaliśmy "Drugi początek", gościem był profesor Wojciech Sadurski, znakomity prawnik i politolog. Jego obecność na naszej antenie nie była przypadkowa.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u