Jak oszczędzać wodę i dlaczego warto to robić?

22 marzec 2024
Autor: 
Jak oszczędzać wodę i dlaczego warto to robić? AdobeStock

Na 22 marca przypada Światowy Dzień Wody. To z tej okazji warto przyjrzeć się naszym codziennym nawykom. Czy puszczamy wodę bezmyślnie w kanał? Dlaczego nie powinniśmy tego robić? Poznaj najlepsze sposoby na oszczędzanie wody.

Woda to życie

Po co przejmować się wodą? Wydawać by się mogło, że mamy jej pod dostatkiem. Wystarczy odkręcić kran i proszę bardzo. Ograniczenie zużycia wody jest jednak bardzo istotne z kilku powodów. Przede wszystkim jest to opłacalny oraz przyjazny środowisku sposób na zmniejszenie zapotrzebowania na wodę. To z kolei wiąże się także z obniżeniem rocznego zużycia prądu. Ponadto to spore oszczędności dla Twojego gospodarstwa domowego. Dodatkowo niższe zużycie wody wiąże się również z niższym ciśnieniem w systemach kanalizacyjnych i odwadniających, a co za tym idzie, obniżeniem kosztów konserwacji. Gwarancją zdrowych ekosystemów na całym świecie są oczywiście jeziora i rzeki. Jeżeli będziesz oszczędzać wodę, wydłużysz ich żywotność.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Marcin Pabierowski: stawiam na szkołę nowoczesną. Edukacja to filar miasta

Sposoby na oszczędzanie wody

Sam widzisz, że oszczędzanie wody jest po prostu opłacalne. A w jaki sposób to robić? Poniżej przedstawiamy kilka rad:

1. Bierz prysznic zamiast kąpieli

Kąpiel w wannie pełnej gorącej wody na pewno jest relaksująca, ale przy tym nieekonomiczna. Do zapełnienia standardowej wanny o długości 160 – 170 cm potrzebujesz nawet 170 litrów wody! Z kolei czterominutowy prysznic to zaledwie 40 litrów. Sam widzisz, że różnica jest ogromna!

2. Wykorzystaj wodę dwukrotnie

Zużytą z pozoru wodę możesz wykorzystać ponownie. Tę po myciu naczyń możesz użyć w przydomowym ogrodzie. Jeżeli stosujesz detergenty z naturalnych składników, możesz z powodzeniem podlewać nią trawnik, a nawet domowe rośliny!

3. Ekonomiczne mycie zębów

Podczas mycia zębów zakręcaj wodę. Jeżeli będziesz je myć przez dwie minuty przy odkręconym kranie, to rano i wieczorem w ten sposobów zmarnujesz nawet 16 litrów czystej wody!

4. Zmywarka to dobry wybór

Mycie naczyń jest czasochłonne i męczące, a przy tym mało ekonomiczne. Okazuje się, że w ten sposób zużywasz nawet 30% więcej wody, niż zmywarka! To dlatego inwestycja w te sprzęt jest ekonomiczna.

5. Zawsze wypełniaj pralkę i zmywarkę do końca

Sprzęty takie jak zmywarka czy pralka najlepiej jest wypełniać do samego końca. Wtedy możesz zaoszczędzić, ponieważ zmniejszysz częstotliwość prania oraz zmywania, a co za tym idzie zmniejszysz też rachunku za wodę i prąd.


NL LOGO Z LINIAChcesz zareklamować swoje usługi czy produkty? Napisz do nas! Nasz zespół ekspertów dopasuje treść artykułu do Twojej branży i grupy docelowej. Skontaktuj się z nami już dziś na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u