Skarb na Granicy Polski i Niemiec. Koniecznie musisz to zobaczyć

18 czerwiec 2024
Skarb na Granicy Polski i Niemiec. Koniecznie musisz to zobaczyć Redakcja

To jedno z najbardziej zachwycających miejsc w Europie. To nie tylko park, to arcydzieło sztuki ogrodniczej, które rozciąga się po obu stronach Nysy Łużyckiej, łącząc Polskę i Niemcy w harmonijną całość.

Park Mużakowski, z jego majestatycznymi alejami, malowniczymi mostami i romantycznymi zakątkami, jest prawdziwym skarbem europejskiego dziedzictwa kulturowego. Jego projekt, będący dziełem Hermanna von Pückler-Muskau, pisarza, podróżnika i ogrodnika z książęcym rodowodem jest uznawany za arcydzieło sztuki ogrodniczej. W parku, rozciągającym się na ponad 700 hektarach zasadzono tysiące drzew i krzewów, a przy organizacji ogrodu pracowali architekci, malarze i ogrodnicy. Całe przedsięwzięcie kosztowało ogromną ilość pieniędzy co doprowadziło właściciela do bankructwa. Kolejnym właścicielem ogrodu został książę Fryderyk Niderlandzki, który dołożył wszelkich starań, aby kontynuować dzieło poprzednika. 

Park jest nie tylko oazą spokoju, ale także miejscem, które zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Oferuje szerokie ścieżki rowerowe i piesze, które pozwalają na pełne docenienie piękna i spokoju tego miejsca. Można tu spędzić cały dzień, eksplorując różne zakątki parku, odpoczywając na łonie natury lub podziwiając widoki z licznych punktów widokowych.Okolice Parku Mużakowskiego ze względu na jego położenie są również rajem dla wielbicieli spływów pontonowych i kajakowych.

Lista światowego dziedzictwa UNESCO

W 2004 roku Park Mużakowski został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, co podkreśla jego wyjątkową wartość kulturową i historyczną. Zarządzany jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa po stronie polskiej i Fundację „Park Księcia Pücklera Bad Muskau” po stronie niemieckiej.

Święto Parku Mużakowskiego

Zaplanowane na lato 2024 roku obchody dwudziestolecia Parku Mużakowskiego na Liście UNESCO będą nie tylko okazją do podziwiania jego naturalnego i kulturowego bogactwa, ale także do uczestnictwa w wydarzeniach, które pozwolą na pełniejsze doświadczenie jego unikalnego charakteru. Od koncertów po wystawy, od warsztatów po spacery tematyczne – każdy znajdzie coś dla siebie, aby celebrować to wyjątkowe miejsce i jego wkład w dziedzictwo kulturowe Europy.

Pełny program Święta Parku Mużakowskiego

codziennie, start przy Punkcie Informacyjnym, Łęknica (ul. Hutnicza 19)

• 10:00 – „Poznaj Park Mużakowski” – oprowadzanie z przewodnikiem – PL, DE

• 10:00 - „Rowerem po Parku Mużakowskim” - wycieczki rowerowe z przewodnikiem - każdego dnia trasa będzie inna. Znajdą się na niej m.in. Wiadukt, Most Arkadowy, szkółki, Kamień Pücklera, Park Zdrojowy, Dąb Hermanna i wiele innych.

• 13:00 – „Poznaj Park Mużakowski” – oprowadzanie z przewodnikiem - PL, ANG

UWAGA! Na wycieczki rowerowe obowiązują zapisy pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Liczba miejsc jest ograniczona.

22 czerwca (sobota)

• 14:00-21:00 – strefa piknikowa na Łące Rotha

  • strefa Gastronomiczna
  • warsztaty z plecenia wianków
  • stanowiska informacyjno-promocyjne: Park Mużakowski, Centrum Kulturalno-Edukacyjne Geoparku Łuk Mużakowa w Łęknicy, Polsko-Niemieckie Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Cottbus

• 12:00, 14:00, 15:00 – Łąka Rotha, kameralne koncerty z Filharmonią Zielonogórską

• 20:00 – Wianki z Parkiem Mużakowskim

23 czerwca (niedziela)

• 14:00 – 21:00 strefa piknikowa na Łące Rotha

  • strefa gastronomiczna – Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego
  • warsztaty z plecenia wianków
  • warsztaty pszczelarskie
  • stanowiska informacyjno-promocyjne: Park Mużakowski, Województwo Lubuskie, EUWT, Nadleśnictwo Lipinki – Osada Leśna, Centrum Kulturalno-Edukacyjne Geoparku Łuk Mużakowa w Łęknicy, Ośrodek Kultury i Bibilioteka w Trzebielu

• 19:00 - Łąka Rotha, koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej

Na wszystkie wydarzenia w ramach Święta Parku Mużakowskiego obowiązuje wstęp wolny. Organizatorem wydarzenia jest Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Fundacja „Park Księcia Pücklera Bad Muskau”.


NL LOGO Z LINIAChcesz zareklamować swoje usługi czy produkty? Napisz do nas! Nasz zespół ekspertów dopasuje treść artykułu do Twojej branży i grupy docelowej. Skontaktuj się z nami już dziś na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u