Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe w pigułce

14 marzec 2018
Autor: 
Muzeum Ziemi Lubuskiej

„Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe w pigułce” – to nowa wystawa czasowa przygotowana przez Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Na ekspozycji znajdzie się blisko 60 zdjęć dokumentujących występy różnych formacji, które na przestrzeni ostatnich czterech dekad powstały w Zielonej Górze i występowały z sukcesami na terenie całego kraju. Fotografie pochodzą ze zbiorów prywatnych, autorem większości z nich jest Grzegorz Koprowicz. Pozostałe zdjęcia udostępnili Alex Niebrzegowski, Władek Sikora, Jacek Grotkiewicz, Alicja Pietras, Daria Machniak oraz Jacek Kolesiński.

Wystawa poświęcona jest pamięci Ericha von Patisona, fikcyjnej postaci wymyślonej przez Władysława Sikorę. Sylwetkę Patisona oraz innych statuetek (Elvisa oraz Pingwinka), będącymi nagrodami w przeglądach organizowanych przez zielonogórskie środowisko kabaretowe, będzie można zobaczyć również na ekspozycji.

Otwarcie wystawy odbędzie się 16 marca o godz. 17.00 i będzie połączony z premierą książki „Historia Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego”. Ta blisko 600-stronicowa publikacja to swoisty wywiad-rzeka z kreatorami środowiska kabaretowego. Swoimi wspomnieniami dzielą się Władek Sikora, jego koledzy z legendarnego już kabaretu „Potem” (Darek Kamys, Joanna Kołaczkowska, Mirek Gancarz, Leszek Jenek) oraz ich kontynuatorzy. Znajdziemy w niej też wypowiedzi Artura Andrusa zaprzyjaźnionego z zielonogórskim środowiskiem oraz Jerzego Stuhra i Abelarda Gizy. Jest to bodaj pierwsza próba opisania fenomenu jakim było i jest Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe, zarysem jego dziejów i opowieścią o ludziach, którzy to wszystko tworzyli.

Książka, oprócz bogatego materiału ilustracyjnego, zawiera także chronologiczny spis formacji ZZK, lata ich działalności, wykaz członków poszczególnych zespołów, programy oraz spis nagród i wyróżnień, którymi zostali uhonorowani. Autorami publikacji, wydanej przez Stowarzyszenie Forum Art, są Aleksandra Mrówka Łobodzińska oraz Marcin Olechnowski.

Kuratorem wystawy, która będzie prezentowana w Zielonej Górze do 27 maja 2018 roku, jest Igor Myszkiewicz.

KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u