Majówka w Lubuskim Teatrze

25 kwiecień 2018
Autor: 
Teatr Lubuski Redakcja

Serdecznie zapraszamy na najnowszą sztukę Lubuskiego Teatru "Samobójca" w reżyserii Roberta Czechowskiego (premiera 28.04.2018 r.)

"Samobójca"

 

28.04.2018 r. g. 19.00

PREMIERA

29.04.2018 r. g. 18.00

 

Terminy majowe:

04.05.2018 r. g. 18.00

05.05.2018 r. g. 18.00

06.05.2018 r.g. 18.00

Sen. A w nim dziesiątki myśli. Tajemnic, ukrytych znaków zapytania. Szepty, które przechodzą w krzyki: „Masza, Maszeńka”. Jesteśmy mówieni przez innych, jak twierdził Lacan. Głosy przechodzą w kształty. Sen uruchamia postaci. Stwarzają się na podobieństwo naszych dni – czasem samotnych, pustych, czarnych. „Samobójca” Nikołaja Erdmana w reżyserii Roberta Czechowskiego nie pyta o to, co będzie jak skończy się pasztetowa. Spektakl, utrzymany w transowej konwencji nie imituje Rosji sprzed blisko stulecia. Tekst Erdmana można odczytywać współcześnie i piętrowo. Tak, by każdy widz znalazł, na poszczególnych poziomach tej opowieści, swoje sensy. Każdy przecież pragnie spokoju, równowagi, ale i wyrażenia zwyczajnej niezgody na świat. Humanistyczny aspekt „Samobójcy” wyraża się w potrzebie opowiedzenia o sobie w świecie, który nie słucha. To człowiek sprowadzony do roli konsumenta pasztetowej jest istotą martwą. Zapowiedź samobójstwa jest więc fortelem, który umożliwia wypowiedź. Egoistyczny, klanowy i interesowny układ, który reprezentują tutaj inteligenci, handlowcy i artyści jest lustrem dla nas, teraz. To dzisiaj rozgrywa się nasilony dramat nieakceptacji, który doprowadza do licznych samobójstw ludzi stojących na progu dorosłości. To usieciowiony świat, sformatowany do wymiarów You Tube’a i Facebooka jest adresatem monologu Siemiona Siemonowicza. Tekst Erdmana jest kopalnią metafor, skrzydlatych myśli świadczących o reporterskim słuchu autora. Jednocześnie, potencjał spektaklu skrywa się w poetyckim świecie języka, gdzie między „pif” i „paf” rozgrywa się gęsty świat współczesnego Everymana.

 

Autor: Nikołaj Erdman

Tłumaczenie: Maryla Masłowska

Reżyseria: Robert Czechowski

Kostiumy: Elżbieta Terlikowska

Scenografia: Wojciech Stefaniak

Asystent reżysera: James Malcolm

inspicjentka: Beata Sobicka-Kupczyk

Obsada: Siemion Siemionowicz Podsiekalnikow – Aleksander Stasiewicz, Maria Łukianowna – Marta Frąckowiak, Serfafima Iljiniczna – Tatiana Kołodziejska, Aleksandr Pietrowicz Kałabuszkin – Aleksander Podolak, Margarita Iwanowna Pierieswietowa – Elżbieta Donimirska, Aristrach Dominikowicz Grand-Skubik – Ernest Nita, Jegoruszka (Jegor Timofiejewicz) – Radosław Walenda, Nikifor Arsientiewicz Pugaczow – Jerzy Kaczmarowski, Wiktor Wiktorowicz – Robert Kuraś, Ojciec Jełpidij – Marek Sitarski, Kleopatra Maksimowna – Joanna Świrska, Raisa Filipowna – Romana Filipowska, Sąsiadka, Krawcowa – Anna Chabowska, Tajemnica – Sandra Babij, Alicja Stasiewicz, Joanna Wąż, Modystka – Joanna Koc, Kelner I, Chłopiec I, Mężczyzna I – James Malcolm, Kelner II, Chłopiec II, Mężczyzna II – Wojciech Romańczyk.

rezerwacja biletów: tel. 68 452-72-72 w. 35,63

sprzedaż internetowa: www.bilety.teatr.zgora.pl

KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u