Stopień alarmowy CHARLIE-CRP w Polsce. To decyzja premiera Morawieckiego

21 luty 2022
Autor: 
Stopień alarmowy CHARLIE-CRP w Polsce. To decyzja premiera Morawieckiego Redakcja

W Polsce wprowadzono stopień alarmowy CHARLIE-CRP. - Ma to związek z sytuacją na Ukrainie - informuje Janusz Cieszyński, pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa.

Zarządzenie w sprawie wprowadzenia stopnia alarmowego CHARLIE-CRP podpisał dziś premier Mateusz Morawiecki. Ostrzeżenie obowiązuje od 21 lutego do 4 marca.

- Stopień wprowadził Prezes Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

CHARLIE-CRP oznacza całodobowe dyżury administratorów m.in. systemów kluczowych dla funkcjonowania kraju. Jednocześnie nakazuje np. przegląd zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku.

Cieszyński: "Związek z sytuacją na Ukrainie"

Do wprowadzenia stopnia alarmowego CHARLIE-CRP odniósł się na Twitterze Janusz Cieszyński, pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa.

- Od 21 na terenie Polski obowiązuje stopień alarmowy CHARLIE-CRP. Ma to związek z sytuacją na Ukrainie i działaniami, które obserwujemy w polskiej cyberprzestrzeni. Do 4 marca obowiązywać będą podwyższone wymogi dla instytucji utrzymujących kluczowe systemy IT - napisał polityk.

Przeczytaj też: Wypadek w Zielonej Górze. Dachowała osobówka. Dwie osoby ranne (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u