XXI Turniej Rycerski w Kożuchowie

16 maj 2017
Autor: 

Wielkimi krokami zbliża się XXI Turniej Rycerski "Oblężenie Kożuchowa 1476". Centrum Kultury "ZAMEK" w Kożuchowie jako główny organizator serdecznie zaprasza oferując moc atrakcji i niezapomniane przeżycia.

Turniej Rycerski Oblężenie Kożuchowa 1476 to wydarzenie cykliczne. Na trzy dni miasto zamienia się w średniowieczny gród, przybywa do niego rycerstwo, zarówno z Polski, jak i zagranicy.

W piątek 26 maja o godz. 19.00 odbędzie się koncert muzyki dawnej na rynku miejskim. O godz. 20.00 nastąpi otwarcie wioski rycerskiej z widowiskowymi pokazami ognia i biesiadą bractw rycerskich.

W sobotę 27 maja o godz.11.00 ulicami Kożuchowa przejdzie barwny korowód, natomiast w samo południe będzie miała miejsce uroczysta inauguracja turnieju. Sobota wypełniona będzie atrakcjami takimi, jak: turniej łuczniczy, turniej bojowy, warsztaty tańca średniowiecznego, pokazy kaskaderskie konne, turniej artyleryjski. O godz. 19.30 jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznego turnieju, a mianowicie inscenizacja bitwy Oblężenie Kożuchowa 1476.

W niedzielę 28 maja od godz. 13.00 do 18.00 w parku miejskim prezentacje lokalnych grup, występy artystyczne, konkursy, zabawy dla dzieci.

- Warto odwiedzić Kożuchów i wziąć udział w tym ważnym dla zamku, miasta i regionu historycznym wydarzeniu. Swoją obecność potwierdziły bractwa rycerskie m.in. z Niemiec, Białorusi, Ukrainy i Francji. Ciekawostką jest to, że w tym roku zapleczem medycznym zajmą się żołnierze amerykańscy, którzy z wielkim entuzjazmem zaoferowali swoją pomoc przy organizacji imprezy. Niezależnie od wieku każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Będzie kolorowo, wesoło, a pogodę już mamy zamówioną. Warto przyłączyć się do wspólnej zabawy - mówi Urszula Stochel – Matuszak, dyrektor Centrum Kultury "ZAMEK" w Kożuchowie.

Zamek w Kożuchowie wzniesiony został na początku XVI wieku na miejscu grodu kasztelańskiego. Zbudowany jest w stylu gotyckim. Około 1685 roku przeszedł w posiadanie zakonu karmelitów i został przekształcony w klasztor. W 1810 roku zamek został zmieniony w zbrojownię. Po II wojnie światowej został opuszczony, dopiero w 1955 roku zamieszkał w nim Edmund Szajer, który chronił zabytek przed dewastacją. Od połowy lat siedemdziesiątych w zamku mieści się centrum kultury. W 2015 roku zamek został oddany do użytku po remoncie, który obejmował: odrestaurowanie wieży, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz wykonanie elewacji. Zamek jest uznawany za jedną z pereł Ziemi Lubuskiej i jest bardzo ważnym punktem na kulturalnej mapie naszego regionu.

 

 

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u