Turniej Rycerski Oblężenie Kożuchowa 1476 to wydarzenie cykliczne. Na trzy dni miasto zamienia się w średniowieczny gród, przybywa do niego rycerstwo, zarówno z Polski, jak i zagranicy.
W piątek 26 maja o godz. 19.00 odbędzie się koncert muzyki dawnej na rynku miejskim. O godz. 20.00 nastąpi otwarcie wioski rycerskiej z widowiskowymi pokazami ognia i biesiadą bractw rycerskich.
W sobotę 27 maja o godz.11.00 ulicami Kożuchowa przejdzie barwny korowód, natomiast w samo południe będzie miała miejsce uroczysta inauguracja turnieju. Sobota wypełniona będzie atrakcjami takimi, jak: turniej łuczniczy, turniej bojowy, warsztaty tańca średniowiecznego, pokazy kaskaderskie konne, turniej artyleryjski. O godz. 19.30 jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznego turnieju, a mianowicie inscenizacja bitwy Oblężenie Kożuchowa 1476.
W niedzielę 28 maja od godz. 13.00 do 18.00 w parku miejskim prezentacje lokalnych grup, występy artystyczne, konkursy, zabawy dla dzieci.
- Warto odwiedzić Kożuchów i wziąć udział w tym ważnym dla zamku, miasta i regionu historycznym wydarzeniu. Swoją obecność potwierdziły bractwa rycerskie m.in. z Niemiec, Białorusi, Ukrainy i Francji. Ciekawostką jest to, że w tym roku zapleczem medycznym zajmą się żołnierze amerykańscy, którzy z wielkim entuzjazmem zaoferowali swoją pomoc przy organizacji imprezy. Niezależnie od wieku każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Będzie kolorowo, wesoło, a pogodę już mamy zamówioną. Warto przyłączyć się do wspólnej zabawy - mówi Urszula Stochel – Matuszak, dyrektor Centrum Kultury "ZAMEK" w Kożuchowie.
Zamek w Kożuchowie wzniesiony został na początku XVI wieku na miejscu grodu kasztelańskiego. Zbudowany jest w stylu gotyckim. Około 1685 roku przeszedł w posiadanie zakonu karmelitów i został przekształcony w klasztor. W 1810 roku zamek został zmieniony w zbrojownię. Po II wojnie światowej został opuszczony, dopiero w 1955 roku zamieszkał w nim Edmund Szajer, który chronił zabytek przed dewastacją. Od połowy lat siedemdziesiątych w zamku mieści się centrum kultury. W 2015 roku zamek został oddany do użytku po remoncie, który obejmował: odrestaurowanie wieży, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz wykonanie elewacji. Zamek jest uznawany za jedną z pereł Ziemi Lubuskiej i jest bardzo ważnym punktem na kulturalnej mapie naszego regionu.