12 grudnia o godz. 17.00 na Uniwersytecie Zielonogórskim (aula C, bud. A-16, al. Wojska Polskiego 69, Kampus B) odbędzie się trzecia już edycja konkursu retorycznego dla studentów prawa, organizowanego przez Zakład Historii i Pragmatyki Języka Polskiego Uniwersytetu Zielonogórskiego.
W najbliższy wtorek 10 studentów I roku prawa wygłosi mowę na jeden z trzech tematów:
– Zło zaczyna się od słów. Oskarżenie.
– Nie zgadzam się na reklamę używek. Oskarżenie.
– Każdy ma prawo powiedzieć nie. Obrona asertywności.
Wystąpienie uczestnika nie powinno być krótsze niż 6, ani dłuższe niż 9 minut. Wygłaszane mowy będą oceniane według ustalonych kryteriów: zgodność z tematem, poprawność językowa, jakość argumentacji, umiejętność stosowania chwytów retorycznych, sposób prezentacji. Brak realizacji podstawowego kryterium, tzn. zgodności z tematem, będzie skutkować dyskwalifikacją.
Przygotowaniem tematów mów konkursowych, ustaleniem punktacji, rozstrzyganiem kwestii spornych oraz przyznaniem nagród zajmuje się komisja złożona z profesorów, adiunktów i asystentów Zakładu Historii i Pragmatyki Języka Polskiego Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Konkurs jest otwarty dla publiczności, która przyzna swoją nagrodę!
– Konkurs jest adresowany do studentów I roku prawa studiów stacjonarnych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego, którzy w tym roku akademickim uczestniczą w zajęciach z retoryki. Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się aż 20 osób, dlatego 30 listopada odbyły się preeliminacje polegające na odczytaniu przygotowanego przez jury fragmentu mowy sądowej – informuje Ewa Sapeńko Rzecznik prasowy Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Zgodnie z regulaminem warunkiem zgłoszenia do konkursu było uzyskanie średniej oceny w wysokości 4.0 ze sprawdzianu śródsemestralnego pisanego na wykładzie oraz śródsemestralnego kolokwium pisanego w ramach ćwiczeń z przedmiotu retoryka z erystyką dla prawników (osoby, które uzyskały średnią 3,75 ze sprawdzianów, zostają wpisane na listę rezerwową i mogą wziąć udział w konkursie pod warunkiem, że ogólna liczba kandydatów nie przekroczy 10 osób). Dla tych pierwszych nagrodą poza bonem do Empiku będzie bardzo dobra ocena końcowa z przedmiotu retoryka z erystyką dla prawników oraz zwolnienie z wygłoszenia mowy końcowej, a także pozostałych do końca semestru kolokwiów i sprawdzianów z tego przedmiotu. Natomiast osobom, które nie uzyskały średniej przynajmniej 4,0 ze sprawdzianu na wykładzie i ćwiczeniach musi wystarczyć nagroda w postaci zwolnienia z wygłoszenia mowy końcowej.