Już niedługo kolejna edycja Nocy Biologów. Wydarzenie odbędzie się w drugi piątek stycznia czyli 10.01.2020 w godz. 10-18, pod hasłem Globalne zmiany środowiska.
Szykujemy ciekawy program, który już wkrótce poznacie w szczegółach. Bedą pokazy, stanowiska eksperymentalne i prelekcje. Wstęp to jedyne 5,00 zł. Rezerwujcie czas. Zapraszamy osoby indywidualne i grupy zorganizowane.
PROGRAM
Pokazy
„Dokarmianie ptaków zimą”
Prowadzący: Robert Rektor
Awifauna to znacząca grupa wielu ekosystemów. Uczestnicy zajęć poznają ptaki zimujące w Polsce i dowiedzą się dlaczego nie odlatują one do ciepłych krajów. Odniesiemy się do problemu dokarmiania ptaków – jaki rodzaj pokarmu jest dla nich bezpieczny i kiedy należy je dokarmiać. Nie zabraknie praktycznych przykładów i ciekawostek.
Wiek: bez ograniczeń
„Niepewny byt planktonu w obliczu globalnych zmian środowiska”
Prowadzący: Dagmara Kołeczek-Sprawka
Rozwielitka Daphnia sp, to mały skorupiak wchodzący w skład zooplanktonu, będący ważnym ogniwem sieci pokarmowej organizmów zamieszkujących zbiorniki słodkowodne. Zmieniające się warunki środowiskowe mają wpływ na wygląd i procesy życiowe rozwielitki. Uczestnicy pokazu przeprowadzą obserwację tych zwierząt pod mikroskopem i zaobserwują efekty tych zmian.
Wiek: 3+ lat
„Czy nasza planeta jest w stanie sprostać Twoim potrzebom konsumpcyjnym?”
Prowadzący: Angelika Chołowienko, Magdalena Konys
Uczestnicy z wykorzystaniem tablicy interaktywnej obliczą swój ślad ekologiczny, a tym samym odpowiedzą sobie na pytanie czy prowadzą ekologiczny tryb życia. Wspólnie zastanowimy się jakie zmiany wprowadzić w naszym życiu, aby być bardziej eko.
Wiek: 10+ lat
„Zapylacze, a nasze codzienne życie”
Prowadzący: Klaudia Michalewicz, Ita Szczepańska
Zapylanie jest niezbędne dla życia na naszej planecie. Co pozostanie nam do jedzenia jeśli zabraknie zapylaczy? Jak możemy im pomóc? Poznaj z nami fascynujący świat tych małych, ale ważnych owadów.
Wiek: 3+ lat
Pokaz z elementami warsztatu
„Tworzymy zielony mikroświat w słoiku”
Prowadzący: Adriana Topczewska
Uczestnicy poznają podstawy tworzenia kompozycji z żywych roślin w szklanych naczyniach – florariach. Dowiedzą się, jak samodzielnie wykonać mini-ogród: wybrać naczynie, przygotować właściwe podłoże, odpowiednio dobrać rośliny i pasujące elementy dodatkowe. Zainteresowani przygotują własne kompozycje w przyniesionych naczyniach. Najmłodsi uczestnicy dodatkowo umieszczą we florariach figurki zwierząt – przedstawicieli gatunków zagrożonych wyginięciem. Zapewniamy podłoże, rośliny i figurki zwierząt.
Ponadto prowadzący przedstawi znaczenie roślin w przyrodzie i dla człowieka. Wyjaśni procesy niezbędne dla ich prawidłowego rozwoju w środowisku naturalnym oraz we florariach, m.in. oddychanie, pobieranie i obieg wody oraz fotosyntezę.
Wiek: 4+ lat
Warsztaty
„Ozoboty – zaprogramujmy czystą planetę”
Prowadzący: Aleksandra Dyrkacz, Natalia Pietrus-Czekałowska
Celem warsztatów jest propagowanie zrównoważonego rozwoju wśród najmłodszych. Uczestnicy w trakcie zajęć będą programować ozoboty i przemierzać trasy z wykorzystaniem technologii AR (rozszerzonej rzeczywistości). Na ekranie swoich telefonów będą mogli obserwować wykreowany, przyjazny świat.
Wiek: 4+ lat