Studium Wiedzy o Sztuce i Historii

14 maj 2018
Muzeum Ziemi Lubuskiej

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zaprasza w środę, 16 maja br. o godz. 16.00 na wykład z cyklu Studium Wiedzy o Sztuce i Historii, który wygłosi dr Longin Dzieżyc. Odniesieniem do prelekcji Dla prestiżu i potomnych. Śląskie skrzynki cechowe, jest prezentowana obecnie w Muzeum wystawa pod tym samym tytułem.

Wykład jest okazją do poznania często już bliżej nieznanych form meblarskich jakimi są skrzynki cechowe. Od wieków pełniły one zarówno ważne funkcje użytkowe oraz symboliczne. Z tych powodów otaczano je szczególnym szacunkiem, określając mianem skarbów, skarbców lub nazywając matkami, co oddaje szczególny stosunek do tych przedmiotów. Ich wyjątkowy status sprawiał, że były to często majstersztyki sztuki rzemieślniczej, które są dzisiaj często zabytkami o dużej wartości.

Prezentowane na ekspozycji lady związane są z wieloma nie istniejącymi już rodzajami wytwórczości. Są to między innymi skrzynki cechu: iglarzy i haftkarzy, kołodziejów, sukienników, postrzygaczy i szykowaczy sukna, kuśnierzy, gorzelników, rybaków, piwowarów, słodowników, rymarzy, siodlarzy, kowali, zegarmistrzów, mieczowników, stolarzy, piekarzy oraz litografów, introligatorów, rytowników, tapicerów czy cyrulików.

Spotkanie będzie okazją do bliższego poznania miniaturowych form meblarstwa, jakimi są skrzynki cechowe poprzez poznanie ich funkcji, budowy oraz wykorzystywanych przy ich tworzeniu różnorodnych technik zdobniczych. Te cenne zabytki powstały od XVI do początku XX wieku i pochodzą w większości ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Zapraszamy – wstęp wolny.

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u