Sprzątamy Gorzowskie Murawy

19 lipiec 2018
Autor: 
Sprzątamy Gorzowskie Murawy Redakcja

W sobotę, 21 lipca, odbędzie się wielka akcja oczyszczania jedynego gorzowskiego rezerwatu przyrody położonego między osiedlami Europejskim, Słonecznym a Wieprzycami. Do udziału w inicjatywie zapraszają Zielony Zespół powołany przez Prezydenta Gorzowa, Stowarzyszenie Zielone Miasto Gorzów, PTTK Ziemi Gorzowskiej, ENERIS Surowce oraz Stal Gorzów.

Wszyscy zainteresowani udziałem w akcji spotkają się w sobotę o godzinie 9:00 przy Placu Słonecznym 22. Tam uczestnicy otrzymają od ENERIS Surowce worki oraz rękawice. Kontenery na odpady będą znajdowały się przy końcu ulicy Saperów, osoby zmotoryzowane mogą się tam udać bezpośrednio. Uczestnicy akcji w trakcie przemieszczania się w kierunku zachodnim dowiedzą się więcej o zbiorowiskach roślin objętych ochroną w rezerwacie oraz będą uczestniczyć w rozpoznawaniu ciekawych gatunków. O miododajności rosnących tu roślin oraz o ich wykorzystaniu w ziołolecznictwie opowie Marek Pogorzelec, współorganizator akcji oraz autor książki „Rośliny miododajne”.

— Największym zagrożeniem dla kolorowej, ciepłolubnej roślinności muraw jest ich zarastanie, jednak zadbajmy o to, by ludzie, którzy z różnych powodów bywają na naszych murawach czuli się tu dobrze i nie potykali się o śmieci — powiedział Marek Pogorzelec.

Uprzątnij rezerwat i wygraj bilet Stali!

Organizatorzy szacują, że akcja zakończy się około godziny 13:00. Wtedy też odbędzie się losowanie biletów na mecz żużlowy Stali Gorzów z Unią Leszno, ufundowane przez Stal Gorzów. Uczestnicy będą mieli również szansę zdobyć ufundowane przez PTTK przewodniki „Turystycznie o drzewach i krzewach”.

To nie pierwszy raz, kiedy mieszkańcy sprzątają teren jedynego w mieście rezerwatu przyrody. Już kilkukrotnie lokalni społecznicy inicjowali zbieranie pozostawionych na jego terenie odpadów. Tego typu akcja odbyła się w 2013 roku z inicjatywy Władysława Komarnickiego, prezesa honorowego Stali Gorzów. Zebrano wtedy kilkaset kilogramów odpadów pozostawionych na terenie rezerwatu.

— Stal Gorzów zawsze chętnie uczestniczy w tego rodzaju akcjach. Musimy dbać o dobro, którym obdarza nas natura i rozważnie wykorzystywać jej zasoby, aby kolejne pokolenia mogły także cieszyć się naszą piękną okolicą. Nie może zabraknąć naszych kibiców tam, gdzie dzieje się coś pożytecznego To tylko od nas zależy, czy nasze najbliższe środowisko będzie czyste i zadbane. Zachęcam wszystkich do udziału w akcji — powiedziała Izabela Stach, dyrektor zarządzający Stali Gorzów.

— Cieszy nas, że mamy okazję wspólnie z mieszkańcami przywrócić blask kolejnemu miejscu na mapie Gorzowa. Zbieranie odpadów, które ktoś inny lekkomyślnie zostawił w rezerwacie, to najlepsza lekcja przyrody w praktyce. Liczymy, że sobotnia akcja spotka się z zainteresowaniem zbliżonym do tego, jakim cieszyły się dwie edycje sprzątania rzeczki Srebrnej, zainicjowane przez PTTK — powiedział Tomasz Bielański, dyrektor ds. operacyjnych ENERIS Surowce w Gorzowie.

Gorzowskie Murawy są jednym z najcenniejszych tego typu obiektów w Polsce Zachodniej. Na jego terenie, zajmującym powierzchnię 70 hektarów, występuje prawie 250 gatunków roślin. Znajduje się tu prawdopodobnie największe w Polsce skupisko pajęcznicy liliowatej (Anthericum liliago L.), rośliny chronionej, znajdującej się w Czerwonej Księdze. Roślin rzadkich, a do tego pięknie kwitnących jest jednak więcej. Ze względu na potrzebę zachowania bioróżnorodności biologicznej oraz ochrony roślinności, na terenie Gorzowskich Muraw w 2006 roku utworzono rezerwat przyrody. Na tym terenie 23 czerwca br. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) wyznaczyła szlak udostępniony dla ruchu pieszego i rowerowego.

KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • Gorzowski stadion przed modernizacją

  Gorzowski stadion przed modernizacją

  Postawiono już pierwsze kroki na drodze do modernizacji stadionu przy ulicy Olimpijskiej w Gorzowie.

 • Jestem, myślę, segreguję. Nowa kampania edukacyjna związku MG-6

  Jestem, myślę, segreguję. Nowa kampania edukacyjna związku MG-6

  Warsztaty kreatywnego wykorzystania odpadów, spotkania z mieszkańcami, film edukacyjny na temat właściwego postępowania z odpadami, a także Festiwal Ekologiczny, w formie on-line, to tylko niektóre działania Związku Celowego Gmin MG-6, które będą realizowane w ramach kolejnej odsłony kampanii edukacyjnej pn. „Jestem, myślę segreguję”.

 • Stadion w Gorzowie zmienia oblicze!

  Stadion w Gorzowie zmienia oblicze!

  Dobre wiadomości do Gorzowa Wlkp. Samorząd województwa przekazał 1 mln zł na modernizację stadionu lekkoatletycznego przy ul. Krasińskiego.

 • Nietrzeźwy rowerzysta zderzył się... z zaparkowanym radiowozem

  Nietrzeźwy rowerzysta zderzył się... z zaparkowanym radiowozem

  Niecodzienny przebieg miała interwencja drezdeneckich policjantów w Pławinie (gm. Stare Kurowo).

 • Spotkanie z grami planszowymi

  Spotkanie z grami planszowymi

  Zapraszamy na kolejne spotkanie z nowoczesnymi grami planszowymi. Gry strategiczne, ekonomiczne, towarzyskie, karciane, familijne, dla dzieci. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Przychodzimy ze swoimi “planszówkami” lub bez.

 • Karnawałowy koncert familijny

  Karnawałowy koncert familijny

  Zgaduj-zgadula, co to jest: do tańcowania albo do słuchania, wesoły albo smutny, szybki albo wolny, krótki albo długi, ale zawsze piękny?

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u