Maki i kąkole. Polskie krajobrazy - WERNISAŻ WYSTAWY

24 lipiec 2018
Autor: 
Maki i kąkole. Polskie krajobrazy - WERNISAŻ WYSTAWY Pixabay

Nawet nieprzyrodnicy wiedzą, że działalność człowieka, postęp cywilizacyjny, skutkuje wymieraniem wielu organizmów. Proces ten nabrał niezwykłego przyspieszenie w ostatnim stuleciu.

Szacuje się, że w skali naszego kraju bezpowrotnie wyginęło około 40 gatunków paprotników i roślin kwiatowych, a co piąta roślina naczyniowa jest zagrożona. Niespecjalistów może zaskoczyć fakt, że obecnie do zagrożonych zalicza się wiele chwastów polnych. Przez całą swoją historię ludzie zwalczali konkurentów roślin uprawnych. Czynili to tak skutecznie, że co najmniej 4 gatunki wymarły na terenie Polski, a do zagrożonych należy około 100. Aż 54 taksony (gatunków) chwastów znajdują się na polskiej, czerwonej liście paprotników i roślin kwiatowych, a 14 weszło do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin (księga najbardziej zagrożonych gatunków).

Celem prezentowanej wystawy fotograficznej i malarstwa jest pokazanie urody tych rzadko docenianych roślin.

Podczas wernisażu zapraszamy na prezentacje multimedialną Haliny Ratyńskiej „Zanim zginą maki i kąkole.”

Dr hab. Halina Ratyńska, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, urodziła się w Krośnie Odrzańskim i do ukończenia szkoły średniej mieszkała w Zielonej Górze. Studiowała biologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a obecnie jest kierownikiem Zakładu Botaniki Instytutu Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu K. Wielkiego w Bydgoszczy. Do dzisiaj wiele wiąże ją z winnym grodem, o czym świadczy między innymi prezentowana wystawa. Naukowe zainteresowania H. Ratyńskiej obejmują szeroko pojętą geobotanikę: florę, zbiorowiska roślinne i ekologię krajobrazu.

Katarzyna Żok, absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dyplom z projektowania wnętrz i ogrodów wykonała u prof. Bogumiła Kaczmarka. Szlify malarskie zdobyła w pracowni prof. Normana Smużniaka. Potrzebę tworzenia odnalazła w sobie jako młoda dziewczyna. Postrzegała drobiazgowo otaczający świat…przedmioty, przyrodę. Pasja do sztuki określiła kierunek, w którym ciągle zmierza.

Malarka mówi o swojej pasji: „Malując zatapiam się w sobie czując moc i siłę. Światło, kolor, kompozycja to baza twórczości, która ciągle podsyca moje emocje. Dobra i sprecyzowana kompozycja o podstawa obrazu, który uzupełnienia osobistą przestrzeń.”

Wernisaż wystawy odbędzie się 24 lipca br /wtorek/ godz. 18.00 w Salonie Wystaw PGNiG SA Oddział w Zielonej Górze przy ul. Bohaterów Westerplatte 15

TAGI
KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • Przed nami Wystawa Psów Rasowych Babimost 2022

  Przed nami Wystawa Psów Rasowych Babimost 2022

  Związek Kynologiczny w Polsce z oddziałem w Zielonej Górze oraz Centrum Sportu i Rekreacji w Babimoście zapraszają na czterodniową wystawę psów rasowych. Impreza odbędzie się pod honorowym patronatem Burmistrza Babimostu, Bernarda Radnego i Burmistrza Kargowej, Jerzego Fabisia

 • Wernisaż w Galerii Rektorat

  Wernisaż w Galerii Rektorat

  Galeria REKTORAT Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Licealnej 9 zaprasza na wernisaż wystawy pt. TYLKO... Marek Poźniak, który odbędzie się w najbliższy wtorek, 12 kwietnia 2022 r., o godz. 13.00. Wystawę będzie można oglądać do 6 maja br.

 • Aukcja sztuki współczesnej i otwarcie Leżakowni Alkoholi Starzonych (FILM)

  Aukcja sztuki współczesnej i otwarcie Leżakowni Alkoholi Starzonych (FILM)

  Zespół Pałacowo-Parkowy w Brodach to miejsce wyjątkowe. Można tutaj odpocząć ale i uczestniczyć w spotkaniach. W minioną sobotę odbyła się aukcja sztuki współczesnej i otwarcie Leżakowni Alkoholi Starzonych.

 • Wernisaż wystawy Marcina Berdyszaka w Galerii Rektorat

  Wernisaż wystawy Marcina Berdyszaka w Galerii Rektorat

  Uniwersytet Zielonogórski i Galeria Rektorat zapraszają na wystawę Bezwład i Dekoncentracja Marcina Berdyszaka. Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek, 23 listopada o godz. 13.00 w Galerii Rektorat, przy ul. Licealnej 9. Wystawa będzie czynna do 12 grudnia br.

 • Od winiarni Briegera do cerkwi greckokatolickiej. Dzieje miejsca, budynku i społeczności

  Od winiarni Briegera do cerkwi greckokatolickiej. Dzieje miejsca, budynku i społeczności

  Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zaprasza w piątek, 18 czerwca br. o godz. 17.00 na otwarcie wystawy pt. Od winiarni Briegera do cerkwi greckokatolickiej. Dzieje miejsca, budynku i społeczności.

 • Finisaż wystawy pt. Przejście w MZL

  Finisaż wystawy pt. Przejście w MZL

  Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze uprzejmie zaprasza na finisaż wystawy pt. Przejście, której autorami są Paulina Komorowska-Birger i Adam Romaniuk. Spotkanie z twórcami odbędzie się w piątek, 17.01.2020 o godz. 17.00 w muzealnej Galerii Nowy Wiek.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u