Dziś odsłonięcie pomnika zielonogórskiego patrona

30 sierpień 2018
Autor: 

30 sierpnia na Placu Powstańców Wlkp. w Zielonej Górze odbędzie się uroczystość odsłonięcia pomnika Świętego Urbana I - patrona Zielonej Góry.

Ramowy program wydarzenia:

godz. 18:00 - msza święta w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej,

godz. 19:15 - odsłonięcie pomnika Świętego Urbana I,

godz. 19:25 - koncert promenadowy Filharmonii Zielonogórskiej

godz. 20:25 - uruchomienie fontanny i pokaz ogni sztucznych.

"Dzień 5 września 2010 roku zapisze się w kronikach miasta w sposób szczególny. To dziś po wydaniu przez Stolicę Apostolską Dekretu w sprawie ustanowienia Św. Urbana patronem naszego miasta, pragniemy w sposób uroczysty ogłosić fakt, że Św. Urban, patron winiarzy bierze w opiekę Zieloną Górę tak bardzo przecież związaną z winnicami i winoroślą" - mówił 8 lat temu Przewodniczący Rady Miasta przekazując Dekret Papieski Prezydentowi Miasta Zielona Góra Januszowi Kubickiemu. Dziś, 30 sierpnia odbędzie sie uroczystość odsłonięcia pomnika, na którym nie może zabraknąć żadnego zielomogórzanina. 

Św. Urban jest patronem winiarzy, winnej latorośli, ogrodników, dobrych urodzajów. Przedstawiany jest z w szatach pontyfikalnych i tiarze, a jego atrybutami są: kielich, krucyfiks, księga, miecz, winne grono, winne grono na księdze. W Kościele w Polsce jego wspomnienie liturgiczne przypada na 19 maja, przeniesione z 25 maja po reformie kalendarza w 1970, w Kościele Greckokatolickim 12 lutego.

Poza naszym miastem jest patronem Maastricht, Toledo, Troyes, Walencji, Bucchianico, Gogolina, Wodzisławia Śląskiego, Raciborza i Pszczyny a także gminy Kobiór oraz Cieszowej.

KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u