Nieznana Zielona Góra w fotografii Zbigniewa Rajche

02 październik 2018
Autor: 
Redakcja

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza 3 października 2018 roku (środa) o godzinie 14.30 na kolejne szkolenie metodyków, nauczycieli oraz uczniów, a także wszystkich osób zainteresowanych historią naszego miasta.

Spotkanie zatytułowane „Nieznana Zielona Góra w fotografii Zbigniewa Rajche” będzie okazją do prezentacji sylwetki i dorobku nieżyjącego już fotografa-amatora, który przez dziesięciolecia uwieczniał zaułki i zakamarki naszego miasta. Przypomnijmy, że w 2015 roku Muzeum Ziemi Lubuskiej wspólnie z Towarzystwem Miłośników Zielonej Góry WINNICA przygotowało wystawę jego zdjęć z lat 60., 70. i 80. Uzyskaliśmy wówczas dostęp do bogatego zbioru fotografa dokumentującego zmiany jakie zachodziły w krajobrazie Winnego Grodu. Część tej kolekcji przypomnimy podczas spotkania. Wykład przedstawi dr Izabela Korniluk

Zbigniew Rajche, urodził się w 1929 r. w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankowsk, na Ukrainie). Jego rodzice byli nauczycielami wiejskimi na Suwalszczyźnie. Po wybuchu II wojny światowej ojciec został aresztowany przez Niemców (zm. w 1941 r. w obozie w Oranienburgu), matka wraz z dziećmi zamieszkała w Stanisławowie. Tam właśnie Zbigniew Rajche był świadkiem masowych mordów ludności żydowskiej, które miały miejsce na podmiejskim cmentarzu. Dramatyczne wspomnienia tamtych dni spisał później w pamięt-nikach, a w 2011 r. ukazały się one w książce Moja Canossa. Po wojnie, w ramach akcji repatriacyjnej, cała rodzina przesiedlona została do Polkowic. W 1948 r. Zbigniew Rajche rozpoczął służbę wojskową, podczas której ukończył podoficerską szkołę łączności i ożenił się. W latach pięćdziesiątych osiedlił się w Zielonej Górze, gdzie rozpoczął pracę w MSW jako technik telekomunikacji. Jednak znacznie ważniejsze, niż życie zawodowe były dla niego jego pasje. Pisał wspomnienia, uprawiał twórczość poetycką i fotografował. Temu ostatniemu hobby poświęcił się bez reszty. Pierwsze zdjęcia Zielonej Góry wykonał w latach pięćdziesiątych i od tego momentu stale dokumentował zmiany zachodzące w naszym mieście.

Szkolenia odbywają się cyklicznie od 2010 roku we współpracy z Samorządowym Ośrodkiem Doskonalenia i Doradztwa w Zielonej Górze i dotyczą historii Winnego Grodu.

KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u