"Józef Burlewicz. W 80. rocznicę urodzin" – wernisaż

23 październik 2018
Autor: 
"Józef Burlewicz. W 80. rocznicę urodzin" – wernisaż Muzeum Ziemi Lubuskiej

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze uprzejmie zaprasza w środę, 24 października 2018 r. o godz. 17.00 na otwarcie jubileuszowej wystawy „Józef Burlewicz. W 80. rocznicę urodzin”.

Józef Burlewicz, jedna z czołowych postaci zielonogórskiego środowiska plastycznego, funkcjonująca w zbiorowej świadomości dzięki wieloletniej działalności artystycznej i społecznej oraz istniejącej w latach 1978-1990 w Muzeum Ziemi Lubuskiej Galerii Autorskiej. Jest artystą wszechstronnym, biegłym w malarstwie olejnym, grafice, jak również w technice pastelu. Burlewicz najczęściej tworzy prace w konwencji swoistego surrealizmu, czym wyraża swoje filozoficzne i egzystencjalne refleksje, odwołując się do uniwersalnych prawideł ludzkiej mentalności, jak też niepokojów współczesności i własnego przeżywania świata. Zarówno wczesne, jak i dojrzałe obrazy artysty stanowią katastroficzne wizje świata ludzkiej kultury w stanie atrofii i schyłku. Swoim klimatem przywodzą na myśl malarstwo klasyków surrealizmu. Wiele prac z tego okresu posiada nie tylko sens egzystencjalny czy eschatologiczny, ale jest także manifestem suwerennej postawy artystycznej w ówczesnej rzeczywistości politycznej PRL-u. Później dramatyczna treść obrazów artysty ulega wyraźnemu uspokojeniu. Malarz zaczyna tworzyć wyciszone krajobrazy, które w malarski sposób demonstrują urodę otaczającego świata oraz więź łączącą człowieka z naturą i jej porządkiem. W ostatnich latach artysta podjął dialog ze swoim dotychczasowym dorobkiem, powracając do najbardziej charakterystycznych motywów (surrealistyczne krajobrazy, posągi, krucyfiksy). W pracach tych wcześniejszych dramatyzm wizji ustępuje jednak miejsca żywej, pogodnej kolorystyce oraz pełnemu wiary i nadziei przesłaniu spraw ostatecznych.

Józef Burlewicz (ur. 1938), malarz i grafik. Studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1957-1963) pod kierunkiem prof. Hanny Rudzkiej-Cybisowej. Po ukończeniu studiów w 1963 roku osiedlił się w Zielonej Górze. Brał udział w ośmiu edycjach Wystaw i Sympozjów Złotego Grona w latach 1963-1977. Od 1971 roku zasiadał w Komitecie Organizacyjnym tej imprezy, a podczas jej VII i VIII edycji sprawował funkcję przewodniczącego. W 1975 roku był komisarzem „Wystawy Laureatów Festiwali i Konkursów z lat 1973-1975”, towarzyszącej sympozjum. Przez trzy kadencje piastował stanowisko prezesa zielonogórskiego oddziału ZPAP. W latach 1978-1990 w Muzeum Ziemi Lubuskiej funkcjonowała jego Galeria Autorska. W roku 1975 otrzymał nagrodę Złotego Grona, a także Nagrody Publiczności w latach 1973, 1975 i 1977. Za twórczość plastyczną został uhonorowany w 1983 roku nagrodą II stopnia Ministra Kultury i Sztuki, jest ponadto laureatem Salonów Jesiennych (1973, 1974, 1976 i 1977) oraz Lubuskiej Nagrody Kulturalnej (1971 i 1983). Prace artysty znajdują się w kolekcjach instytucji państwowych oraz prywatnych. Największy zbiór posiada Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

Jubilat prosi, aby zamiast kwiatów składać datki na rzecz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, Oddział w Zielonej Górze do specjalnie wystawionej skarbonki.

Kuratorzy wystawy Leszek Kania, Jacek Gernat

Termin wystawy 24 X 2018 – 13 I 2019

Opracowała: Alicja Błażyńska rzecznik prasowy MZL Muzeum Ziemi Lubuskiej

wytrwac burlewicz 1974

Józef Burlewicz, Wytrwać (1974)

KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u