Podwójny wernisaż w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

02 listopad 2018
Podwójny wernisaż w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze Redakcja

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze uprzejmie zaprasza w piątek, 9 listopada br. o godz. 17.00 na podwójny wernisaż.

  • Józef Piłsudski w ikonografii ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu. Komendant Józef Piłsudski był w oczywisty sposób dla artystów obiektem inspiracji i fascynacji, stąd tak wiele jego wizerunków z tego okresu. Na wystawie prezentowanej w Muzeum Ziemi Lubuskiej prezentujemy całe spektrum ikonograficzne postaci Wodza zaczynając od rzeźb poprzez litografie, plakaty, obrazy czy drzeworyty. Największą jednak liczbę stanowią fotografie ukazujące Marszałka w jego codziennej pracy, podczas spotkań, parad, z rodziną i w czasie wolnym. Ta wybitna postać uwieczniana została także na wielu numizmatach i medalach.
  • Szable i pałasze żołnierza polskiego 1794-1918 ze zbiorów Pawła Komorowskiego. Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie 30 sztuk broni białej z bogatej kolekcji wielkopolskiego zbieracza i miłośnika historii wojskowości polskiej. Pokaz wpisuje się w tegoroczne obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez nasze państwo.

Szable i pałasze, które były w uzbrojeniu żołnierza polskiego w epoce zaborów stanowiły bardzo popularną broń. Występowały w setkach tysięcy, jednakże do naszych czasów przetrwała niewielka ilość. Prezentowane na wystawie zabytki stanowią zapis różnorodności form i wzorów będących niegdyś w użyciu przez polskich oficerów i żołnierzy. Oręż jest częścią kolekcji, w skład której - oprócz polskich - wchodzą szable i pałasze rosyjskie, pruskie, austriackie i francuskie. Scenariusz wystawy przygotował dr Włodzimierz Kwaśniewicz, znany i ceniony muzealnik, wieloletni dyrektor i twórca Muzeum Wojskowego w Drzonowie, naukowiec specjalizujący się w bronioznawstwie, autor setek artykułów, katalogów i publikacji z tego zakresu.

Zapraszamy, wstęp wolny

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u