- Józef Piłsudski w ikonografii ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu. Komendant Józef Piłsudski był w oczywisty sposób dla artystów obiektem inspiracji i fascynacji, stąd tak wiele jego wizerunków z tego okresu. Na wystawie prezentowanej w Muzeum Ziemi Lubuskiej prezentujemy całe spektrum ikonograficzne postaci Wodza zaczynając od rzeźb poprzez litografie, plakaty, obrazy czy drzeworyty. Największą jednak liczbę stanowią fotografie ukazujące Marszałka w jego codziennej pracy, podczas spotkań, parad, z rodziną i w czasie wolnym. Ta wybitna postać uwieczniana została także na wielu numizmatach i medalach.
- Szable i pałasze żołnierza polskiego 1794-1918 ze zbiorów Pawła Komorowskiego. Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie 30 sztuk broni białej z bogatej kolekcji wielkopolskiego zbieracza i miłośnika historii wojskowości polskiej. Pokaz wpisuje się w tegoroczne obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez nasze państwo.
Szable i pałasze, które były w uzbrojeniu żołnierza polskiego w epoce zaborów stanowiły bardzo popularną broń. Występowały w setkach tysięcy, jednakże do naszych czasów przetrwała niewielka ilość. Prezentowane na wystawie zabytki stanowią zapis różnorodności form i wzorów będących niegdyś w użyciu przez polskich oficerów i żołnierzy. Oręż jest częścią kolekcji, w skład której - oprócz polskich - wchodzą szable i pałasze rosyjskie, pruskie, austriackie i francuskie. Scenariusz wystawy przygotował dr Włodzimierz Kwaśniewicz, znany i ceniony muzealnik, wieloletni dyrektor i twórca Muzeum Wojskowego w Drzonowie, naukowiec specjalizujący się w bronioznawstwie, autor setek artykułów, katalogów i publikacji z tego zakresu.
Zapraszamy, wstęp wolny