6 września br. – dokładnie 3 lata po przekształceniu gorzowskiego szpitala w spółkę rozpoczyna się budowa tymczasowej bazy HEMS przy lecznicy.
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe przekazało plac budowy pod inwestycję wyłonionemu w ramach przetargu wykonawcy. Realizacja zadania ma potrwać 60 dni od momentu przekazania. – 6 września, dokładnie trzy lata temu powstała spółka szpitalna. Krok po kroku realizujemy nasz plan rozwoju szpitala. To kolejny z nich – mówiła podczas uroczystości marszałek Elżbieta Anna Polak.
O tym, jak ważna jest to inwestycja dla rozwoju szpitala mówił Prezes Jerzy Ostrouch. Jak podkreślał, jej realizacja nie byłaby możliwa, gdyby nie odważna decyzja o przekształceniu szpitala w spółkę prawa handlowego. Dziś mamy trzecią rocznicę przekształcenia szpitala w spółkę, w którym doniosłą rolę miała marszałek Elżbieta Anna Polak. Nie byłoby rozwoju szpitala bez tej trudnej, ważnej i odpowiedzialnej decyzji związanej z przekształceniem placówki. To bardzo ważna dla nas inwestycja i mam nadzieję, że spowoduje, że potrzeby zdrowotne w północnej części województwa zostaną jeszcze lepiej zabezpieczone – mówił.
O istocie rozpoczynającego się dziś przedsięwzięcia mówiła także marszałek Elżbieta Anna Polak. – Te dwie bazy są podstawą bezpieczeństwa życia i zdrowia mieszkańców. Mamy największą gęstość dróg regionalnych w Polsce, 1500 km, autostrada A2, trasa S3, więc nie trzeba uzasadniać potrzeby tej bazy. Cieszę się, że jeszcze w tym roku pod koniec października ten obiekt tymczasowy, kontenerowy będzie do dyspozycji i szpitala i SOR-u – podkreślała. Zaznaczyła także, że nie byłoby tej inwestycji gdyby nie pomoc i szybka decyzja ówczesnego wiceministra rozwoju, obecnego senatora RP Waldemara Sługockiego. -Środki w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko zostały przesunięte na zakup śmigłowca. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe bardzo nam pomogło, ponieważ to LPR będzie utrzymywało tą bazę. Koszty są wysokie 3 mln zł rocznie. Pan prezydent również zdecydował się złożyć wraz z samorządem po 2,5 mln zł. Mam nadzieję, że to wystarczy – dodała.
Senator Sługocki podkreślał, że była to decyzja bardzo ważna i bardzo potrzebna północnej części regionu. – Bardzo się cieszę, że mogłem uczestniczyć i współpracować z panią marszałek, z panem prezesem i z prezydentem miasta Gorzowa w zakresie przygotowania tego przedsięwzięcia w zakresie zakupu 4 śmigłowców dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polsce, w tym jeden trafi do Gorzowa Wlkp. Mam nadzieję, że to kolejny duży i ważny sukces modernizacji szpitala w Gorzowie. Znając panią marszałek i jej determinację jeśli chodzi o służbę zdrowia jestem przekonany, że to nie ostatnia ważna inwestycja w tym miejscu – mówił.
Utworzenie bazy HEMS (Helicopter Emergency Medical Service) w północnej części województwa było jednym z priorytetów – nie tylko wymienianym wielokrotnie przez marszałek Elżbietę Annę Polak, ale przede wszystkim – znalazło swoje odzwierciedlenie w dokumentach strategicznych regionu, m.in. w Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2020 i Lubuskiej Strategii Ochrony Zdrowia na lata 2014-2020. Starania Zarządu Województwa Lubuskiego o tę inwestycję trwały kilka lat. Do tej pory baza Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego w województwie lubuskim funkcjonowała jedynie w Zielonej Górze – Przylepie. Nie pozwalało to na pełne zabezpieczenie zdrowotne ofiar wypadków na północy województwa. Decyzja o utworzeniu bazy w Gorzowie Wlkp. zapadła w ub. roku. Ministerstwo Zdrowia za unijne pieniądze kupiło specjalistyczny śmigłowiec. Samorząd województwa będzie współfinansował budowę bazy wspólnie z miastem Gorzów Wlkp. (w budżecie województwa lubuskiego zapisano na ten cel 2,5 mln zł). – Bardzo się cieszę z tego dnia. Od wielu lat zabiegaliśmy, aby Lotnicze Pogotowie Ratunkowe było w Gorzowie. Z perspektywy wójta, jak i strażaka, wiem, jak ta pomoc jest potrzebna. Wiele razy jeździliśmy do zdarzeń, do których musieliśmy wezwać LPR i ta pomoc była bezwzględnie potrzebna. Dotarcie z Zielonej Góry było trudniejsze. Teraz kiedy będziemy mieć LPR na miejscu ta pomoc będzie realna, szybka, taka jak powinna być, na europejskim poziomie – wyjaśnił prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. Dzięki tej inwestycji podniesie się standard szpitala, ale przede wszystkim wzrośnie poziom bezpieczeństwa mieszkańców.
Budowa bazy HEMS rozpoczęta
Budowę bazy podzielono na dwa etapy. Pierwszy etap to budowa bazy tymczasowej. I działania w tym zakresie właśnie się rozpoczęły – rozstrzygnięto przetarg na samą budowę, ale także na dostawę i najem namiotów halowych, które będą pełnić funkcję hangaru dla śmigłowca. Druga część zadania to już budowa docelowej bazy, która na stałe wpisze się w krajobraz ratunkowej mapy województwa lubuskiego.
Flota SP ZOZ Lotniczego Pogotowia Ratunkowego
SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe dysponuje 23 śmigłowcami, stacjonującymi w 17 bazach stałych i jednej sezonowej. Jest to nowoczesna flota, zapewniająca pacjentowi jak najlepsze zabezpieczenie medyczne w trakcie transportu do docelowej jednostki medycznej. Liczba misji ratowniczych z roku na rok wzrasta: w 2014 roku wykonano 8.928 lotów, w 2013 r. – 8.036 a w 2012 r. – 7.951. Nowe śmigłowce są wyposażone w sprzęt medyczny najwyższej klasy umożliwiający pełne zabezpieczenie pacjenta. Dzięki odpowiedniej konfiguracji sprzętu w kabinie medycznej możliwe jest stałe monitorowanie parametrów życiowych poszkodowanego w czasie lotu. Przekłada się to na bezpieczeństwo chorego w trakcie misji i zwiększa jego szanse na przeżycie w krytycznej sytuacji.
Urząd Marszałkowski woj. Lubuskiego