Rusza budowa drugiego ronda na krajowej „32” pod Gubinem. Koszt? Blisko 7,5 miliona

Będzie drugie rondo na drodze krajowej nr 32 pod Gubinem. Plac budowy przekazano wykonawcy, więc prace rozpoczną się już wkrótce. Koszt to blisko 7,5 miliona.

Skrzyżowanie DK32 z drogą wojewódzką nr 286 w rejonie Gubina oraz miejscowości Pleśno i Czarnowice to miejsce, gdzie stosunkowo często dochodzi do kolizji oraz wypadków drogowych, również ze skutkiem śmiertelnym. Do większości z nich dochodziło z powodu ignorowania znaku „stop” przez kierowców, którzy bez zatrzymywania się wjeżdżali na skrzyżowanie lub ze względu na wymuszanie pierwszeństwa przejazdu.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze postanowiła rozbudować newralgiczne skrzyżowanie i postawić rondo. Będzie to już drugie skrzyżowanie o ruchu okrężnym budowane pod Gubinem, ponieważ w październiku 2022 roku do użytku oddano rondo na skrzyżowaniu krajowej „32” z drogą wojewódzką nr 285 przy Sękowicach.

Wkrótce ruszą pierwsze prace

– Przedmiotem inwestycji jest rozbudowa istniejącego skrzyżowania czterowlotowego DK32 z DW286 na skrzyżowanie o ruchu okrężnym typu rondo z wysepkami dzielącymi i wysepkami kanalizującymi ruch dla redukcji prędkości. Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa podróżujących i płynności ruchu – informuje GDDKiA Zielona Góra.

Drogowcy oprócz budowy samego ronda zakładają między innymi budowę kanału technologicznego i odwodnienia, postawienie nowego oświetlenia drogowego, a także wybudowanie poboczy. W planach jest również wykonanie zieleni oraz oznakowania. Ponadto niezbędna będzie wycinka niektórych drzew i krzewów.

Inwestycję realizować będzie firma Eurovia Polska. Budowa ronda wraz z pozostałymi pracami pochłonie łącznie prawie 7,5 miliona złotych. Ostatnio drogowcy z GDDKiA Zielona Góra podpisali już umowę z wykonawcą i przekazali mu prac budowy. Oznacza to, że już wkrótce powinny rozpocząć się pierwsze prace związane z rozbudową skrzyżowania.

– Wykonawca ma osiem miesięcy na realizację robót, z wyłączeniem okresu zimowego, który trwa od 16 grudnia do 15 marca. To oznacza, że prace powinny zostać zakończone w listopadzie bieżącego roku – przekazuje zarządca drogi.

Przeczytaj też: Lotnisko Zielona Góra – Babimost. Zakończyły się rejsy do Egiptu. Ile osób skorzystało?