W czwartek, 28 marca, w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Zielonej Górze odbyły się Eliminacje Powiatowe do kolejnej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. W Turnieju w trzech kategoriach wiekowych udział wzięło blisko 30 uczestników reprezentujących gminy powiatu zielonogórskiego.
Turniej rozpoczął się po godzinie 10:00. Uroczyście otworzył go bryg. Maksymilian Koperski, Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Zielonej Górze wraz z członkiem komisji, bryg. Dariuszem Kaczmarkiem. W pierwszym etapie eliminacji przeprowadzono sprawdzian pisemny. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu składającego się z 30 pytań z zakresu szeroko pojętego pożarnictwa.
W przerwie, kiedy komisja oceniała prace, młodzież mogła zwiedzić budynek Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej oraz zapoznać się z wyposażeniem strażaków. Ponadto zastępca dowódcy jednostki kpt. Mariusz Olszewski przedstawił najmłodszym, jak przebiega 24-godzinna służba.
Po podliczeniu punktów z pierwszego etapu rozpoczął się finał ustny dla pięciu osób, które najlepiej rozwiązały test w poszczególnych kategoriach wiekowych. Młodzież losowała zestawy pytań i po chwili zastanowienia musiała na nie odpowiedzieć. Poprawność udzielonych odpowiedzi na bieżąco oceniała komisja.
Zgodnie z regulaminem, uczestnicy zajmujący dwa pierwsze miejsca w każdej kategorii awansowali do dalszych eliminacji na szczeblu wojewódzkim. Już 26 kwietnia będą oni reprezentować powiat zielonogórski w Nowym Miasteczku. Na koniec wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a dodatkowo do rąk zwycięzców powędrowały nagrody. Ich wręczenia dokonał bryg. Maksymilian Koperski oraz bryg. Dariusz Kaczmarek.