W sobotę 03 września, na żagańskim Placu Słowiańskim można było zobaczyć żołnierzy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc), którzy wspólnie z sojusznikami z amerykańskiej 3 Dywizji Piechoty zostali zaproszeni do udziału w akcji organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Pałac Książęcy. W tym swoisty święcie literatury, jakim bez wątpienia jest prezydencka akcja, obok żołnierzy uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, nauczyciele żagańskich szkół, funkcjonariusze państwowej straży pożarnej i policji oraz licznie przybyli mieszkańcy miasta. Przypominamy, że „Narodowe czytanie” to ogólnopolska akcja organizowana corocznie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, której celem jest przybliżenie lub przypomnienie wielkich dzieł literatury polskiej oraz propagowanie i zachętę do samodzielnego czytania, nie tylko najmłodszych.
Obecna odsłona poświęcona była dziełom wybitnego polskiego nowelisty, powieściopisarza i publicysty, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1905) za całokształt twórczości i jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku Henryka Sienkiewicza.
– To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania.
„Quo vadis” to lektura, która została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.
Tak pisał Henryk Sienkiewicz w 1894:
- Przygotowania do „Quo vadis” prowadzę sumiennie. Rzym znam dokładnie, nosiłem się wprawdzie pierwotnie z myślą poprowadzenia akcji w Palestynie, zbyt jednak wiele czasu i kosztów zużyłoby szczegółowe poznanie nieznanych mi okolic (...). Tacyta studiuję da capo, no i przewertowałem prawie całą bibliotekę dzieł dotyczących pierwszego wieku naszej ery.
Dzieło o podtytule „Powieść z czasów Nerona” drukowane było w latach 1895-1896 w „Gazecie Polskiej”. W roku 1986 w Krakowie otrzymało osobne wydanie książkowe. Powieść ta, dająca rozległy obraz Rzymu końca panowania Nerona, przyniosła Sienkiewiczowi światową sławę. W roku 1905 otrzymał za nią Nobla. Dzieło zostało przetłumaczone na ponad czterdzieści języków, zajęło najwyższe miejsce w produkcji powieściowej przełomu wieków, stając się bestsellerem we Francji, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Rosji i innych krajach. „Quo vadis” doczekało się udokumentowania w panoramie pędzla J. Styki, operach, oratorium F. Nowowiejskiego oraz filmach.
Tekst: mjr Artur Pinkowski, zdjęcia st. chor. Rafał Mniedło, Sekcja prasowa 11DKPanc
https://newslubuski.pl/armia/1301-zolnierze-czytaja-sienkiewicza.html#sigProId647b33d781