Bośniacka delegacja w Żaganiu (ZDJĘCIA)

02 grudzień 2016
Autor: 
kpt. Rafał Nowak

W środę 30 listopada w ramach szkolenia prowadzonego przez Polski Kontyngent Wojskowy EUFOR/MTT, przedstawiciele Centrum Kierowania Ruchem (CKR) z Bośni i Hercegowiny zawitali do 34. Brygady Kawalerii Pancernej.

Delegacji bośniackiej przewodniczył major Milan Damjanić, szef sekcji transportu ciężkiego w CKR w Doboju. Do Żagania przyjechali również przedstawiciele Szefostwa Transportu i Ruchu Wojsk z Warszawy, Wojskowej Komendy Transportu z Wrocławia oraz żołnierze z Mobilnego Zespołu Szkoleniowego (Mobile Training Team – MTT), wydzielonego do misji EUFOR w Bośni.

Specjalnie na tę okazję żołnierze 34BKPanc zorganizowali zajęcia pokazowe z załadunku i wyładunku ciężkiego sprzętu na transport kolejowy. Major Dariusz Elak, szef sekcji S-4 brygady, na wstępie szczegółowo omówił zasady bezpieczeństwa oraz restrykcyjnie przestrzegane zasady, którymi kierują się czołgiści podczas załadunku i rozładunku. Następnie przyszedł czas na część praktyczną.

Goście z zaciekawieniem obserwowali samochody ciężarowe oraz czołgi Leopard 2A5 sprawnie wjeżdżające na specjalnie wzmocnione i przygotowane przez Polskie Koleje Państwowe platformy kolejowe typu FLMMPS, o nośności 60 ton każda. Po zajęciu ściśle określonego miejsca pojazdy unieruchamiano czterema metalowymi klinami i łańcuchami, a lufę czołgu dodatkowo zabezpieczano pasami.

– Dzisiejsze szkolenie miało na celu pokazanie obowiązujących w Polsce zasad i procedur związanych z transportem ciężkiego sprzętu oraz porównanie ewentualnych różnic w tym zakresie u naszych sojuszników. – powiedział na zakończenie krótkiego pokazu mjr Elak.

34BKPanc

DG

 Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u