Pierwszy turnus służby przygotowawczej w 5 kresowym batalionie saperów (ZDJĘCIA)

04 styczeń 2017
plut. Robert Jaworski

W poniedziałek 2 stycznia do 5 Kresowego batalionu saperów przyjęto 94 ochotników do odbycia służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych.

Od wczesnych godzin porannych krośnieńskie koszary były przygotowane na przyjęcie ochotników, którzy z różnych regionów Polski stawili się, aby rozpocząć, czteromiesięczne szkolenie przygotowawcze umożliwiające im zawarcie kontraktów do służby w ramach Narodowych Sił Rezerwowych. Aby jednak dotrzeć do swojego pododdziału i nowego miejsca zakwaterowania, musieli przejść procedurę wcielenia.

Po przekroczeniu biura przepustek i odnotowaniu obecności na punkcie ewidencji stawiennictwa, kandydaci w zorganizowanych grupach pod komendą osób funkcyjnych przeszli kolejne punkty przyjęcia do służby, między innymi stanowisko ewidencji personalnej, finansowe, psychoprofilaktyka i oficera wychowawczego. Po badaniach w punkcie medycznym i wizycie u fryzjera, wszyscy zostali umundurowani i zakwaterowani w pododdziałach, które przez najbliższe cztery miesiące będą ich nowym domem.

W pierwszych dniach służby elewi zapoznają się z bazą szkoleniową i obiektami 5 batalionu saperów, regulaminami obowiązującymi w Siłach Zbrojnych RP, poznają prawa i obowiązki żołnierza, a także zostaną przeszkoleni w zakresie BHP i ochrony przeciwpożarowej. Po tym okresie rozpocznie się intensywne szkolenie, przygotowujące kandydatów do służby w NSR.

Czas trwania szkolenia żołnierzy, które potrwa do 28 kwietnia br., podzielono na dwa etapy. Pierwszym jest okres szkolenia podstawowego trwający 3 miesiące. Po pozytywnym zweryfikowaniu, elewi przechodzą do kolejnego etapu − miesięcznego szkolenia specjalistycznego, podczas którego będą zdobywali wiedze niezbędną do realizacji zadań w swojej specjalności wojskowej. Zakończy się ono egzaminem. W tym czasie ochotnicy będą mogli składać wnioski do jednostek wojskowych o zawarcie kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.

Tekst: plut. Robert Jaworski

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u