Pracowity rok żołnierzy 21 patrolu rozminowania z 5Kbsap (ZDJĘCIA)

17 styczeń 2017

Pomimo upływu wielu lat od zakończenia II Wojny Światowej niezmiennie każdego roku żołnierze 21 patrolu rozminowania z 5 Kresowego batalionu saperów nie narzekają na brak zadań szczególnie tych związanych z interwencyjnym oczyszczaniem terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych w przydzielonym rejonie odpowiedzialności.

Tylko w roku 2016 interweniowali 133 razy podejmując i niszcząc 2989 różnego typu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego.

- Najważniejsze jest to, że w trakcie całego roku nie doszło w rejonie naszej odpowiedzialności do żadnego wypadku wśród ludności cywilnej oraz wśród żołnierzy, którzy bezpośrednio zajmują się podejmowaniem i niszczeniem niewybuchów. Jednakże pośród wszystkich realizowanych zgłoszeń w roku 2016 najbardziej niebezpieczną i nietypową była interwencja 21 patrolu rozminowania na terenie jednej ze Szkół, gdzie w trakcie przerwy dzieci przyniosły do gabinetu dyrektora znaleziony w pobliżu budynku Szkoły granat moździerzowy uzbrojony w zapalnik. Tego typy przedmioty wybuchowe są najbardziej niebezpieczne szczególnie w chwili zmiany jego położenia a więc nawet podczas próby podniesienia rękoma z ziemi. Na szczęście w tym przypadku nie doszło do wypadku. Granat moździerzowy został przez nas bezpiecznie podjęty i zniszczony – powiedział Dowódca 21 patrolu rozminowania st. chor. Grzegorz KLUK.

Aby nie dochodziło do tego typu sytuacji w przyszłości, żołnierze 21 patrolu rozminowania prowadzą każdego roku szereg zajęć profilaktycznych w Szkołach rejonu odpowiedzialności. W roku 2016 odwiedzili 12 placówek szkolnych prowadzać zajęcia, w trakcie których przedstawiali zasady zachowania się na wypadek znalezienia niewybuchu lub niewypału, uprawnione instytucje, do których należy zgłaszać ujawnione przedmioty wybuchowe i niebezpieczne oraz konsekwencje i wypadki wynikające z niewłaściwego obchodzenia się pozostałościami wojennymi pochodzenia wojskowego.

We wszystkich prowadzonych zajęciach uczestniczyło łącznie 1994 uczniów i nauczycieli.

- W związku z tym, że nie jesteśmy w stanie dotrzeć do wszystkich mieszkańców w rejonie odpowiedzialności apelujemy do wszystkich, że po odnalezieniu niewybuchu, niewypału lub amunicji porzuconej pod żadnym względem nie należy ich podnosić, przenosić i manipulować. Każda zmiana położenia takich przedmiotów może doprowadzić do ich wybuchu. Ujawnione przedmioty wybuchowe należy zgłosić uprawnionym instytucjom tj. organom administracji państwowej i samorządowej, Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej lub Lasom Państwowym – na terenach pozostających pod ich zarządem. W miarę możliwości oznaczyć miejsce ujawnienia szczególnie w kompleksach leśnych. Po przybyciu przedstawicieli Policji lub innej uprawnionej instytucji wskazać miejsce ujawnienia przedmiotów wybuchowych – mówił zastępca dowódcy 21 patrolu rozminowania mł. chor. Rafał TURCZYNIAK.

Każdy ujawniony oraz zgłoszony przedmiot wybuchowy pochodzenia wojskowego musi być podjęty i zniszczony przez patrol rozminowania:

  • w przypadku zgłoszeń pilnych, a więc takich, które dotyczą wykrycia przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych tam, gdzie występuje szczególne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego, mienia dużej wartości, środowiska naturalnego i zabytków powinno być realizowane do 24 godzin od jego przyjęcia.
  • w przypadku zgłoszeń zwykłych powinno być zrealizowano do 72 godzin od jego przyjęcia.

- Interwencyjne oczyszczanie terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych jest zadaniem statutowym Sił Zbrojnych RP, w związku z tym patrole rozminowania realizują wszystkie zgłoszenia o znalezionych przez obywateli niewybuchów lub niewypałów, niezależnie od sposobu ich wykrycia i miejsca występowania. Służba żołnierzy patroli rozminowania działających na terenie kraju odbywa się w siedmiodniowym systemie pracy na zasadzie dyżurów w godzinach pozasłużbowych oraz dniach wolnych od pracy i okresach świątecznych, co pozwala na interwencje patrolu bez zbędnej zwłoki czasowej” – dodaje koordynator działalności patrolu rozminowania kpt. Krzysztof WOJTAS.

Tekst: por. Andrzej Pasterniak, Foto: archiwum 5Kbsap

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top