Tylko w roku 2016 interweniowali 133 razy podejmując i niszcząc 2989 różnego typu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego.
- Najważniejsze jest to, że w trakcie całego roku nie doszło w rejonie naszej odpowiedzialności do żadnego wypadku wśród ludności cywilnej oraz wśród żołnierzy, którzy bezpośrednio zajmują się podejmowaniem i niszczeniem niewybuchów. Jednakże pośród wszystkich realizowanych zgłoszeń w roku 2016 najbardziej niebezpieczną i nietypową była interwencja 21 patrolu rozminowania na terenie jednej ze Szkół, gdzie w trakcie przerwy dzieci przyniosły do gabinetu dyrektora znaleziony w pobliżu budynku Szkoły granat moździerzowy uzbrojony w zapalnik. Tego typy przedmioty wybuchowe są najbardziej niebezpieczne szczególnie w chwili zmiany jego położenia a więc nawet podczas próby podniesienia rękoma z ziemi. Na szczęście w tym przypadku nie doszło do wypadku. Granat moździerzowy został przez nas bezpiecznie podjęty i zniszczony – powiedział Dowódca 21 patrolu rozminowania st. chor. Grzegorz KLUK.
Aby nie dochodziło do tego typu sytuacji w przyszłości, żołnierze 21 patrolu rozminowania prowadzą każdego roku szereg zajęć profilaktycznych w Szkołach rejonu odpowiedzialności. W roku 2016 odwiedzili 12 placówek szkolnych prowadzać zajęcia, w trakcie których przedstawiali zasady zachowania się na wypadek znalezienia niewybuchu lub niewypału, uprawnione instytucje, do których należy zgłaszać ujawnione przedmioty wybuchowe i niebezpieczne oraz konsekwencje i wypadki wynikające z niewłaściwego obchodzenia się pozostałościami wojennymi pochodzenia wojskowego.
We wszystkich prowadzonych zajęciach uczestniczyło łącznie 1994 uczniów i nauczycieli.
- W związku z tym, że nie jesteśmy w stanie dotrzeć do wszystkich mieszkańców w rejonie odpowiedzialności apelujemy do wszystkich, że po odnalezieniu niewybuchu, niewypału lub amunicji porzuconej pod żadnym względem nie należy ich podnosić, przenosić i manipulować. Każda zmiana położenia takich przedmiotów może doprowadzić do ich wybuchu. Ujawnione przedmioty wybuchowe należy zgłosić uprawnionym instytucjom tj. organom administracji państwowej i samorządowej, Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej lub Lasom Państwowym – na terenach pozostających pod ich zarządem. W miarę możliwości oznaczyć miejsce ujawnienia szczególnie w kompleksach leśnych. Po przybyciu przedstawicieli Policji lub innej uprawnionej instytucji wskazać miejsce ujawnienia przedmiotów wybuchowych – mówił zastępca dowódcy 21 patrolu rozminowania mł. chor. Rafał TURCZYNIAK.
Każdy ujawniony oraz zgłoszony przedmiot wybuchowy pochodzenia wojskowego musi być podjęty i zniszczony przez patrol rozminowania:
- w przypadku zgłoszeń pilnych, a więc takich, które dotyczą wykrycia przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych tam, gdzie występuje szczególne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego, mienia dużej wartości, środowiska naturalnego i zabytków powinno być realizowane do 24 godzin od jego przyjęcia.
- w przypadku zgłoszeń zwykłych powinno być zrealizowano do 72 godzin od jego przyjęcia.
- Interwencyjne oczyszczanie terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych jest zadaniem statutowym Sił Zbrojnych RP, w związku z tym patrole rozminowania realizują wszystkie zgłoszenia o znalezionych przez obywateli niewybuchów lub niewypałów, niezależnie od sposobu ich wykrycia i miejsca występowania. Służba żołnierzy patroli rozminowania działających na terenie kraju odbywa się w siedmiodniowym systemie pracy na zasadzie dyżurów w godzinach pozasłużbowych oraz dniach wolnych od pracy i okresach świątecznych, co pozwala na interwencje patrolu bez zbędnej zwłoki czasowej” – dodaje koordynator działalności patrolu rozminowania kpt. Krzysztof WOJTAS.
Tekst: por. Andrzej Pasterniak, Foto: archiwum 5Kbsap
https://newslubuski.pl/armia/2249-pracowity-rok-zolnierzy-21-patrolu-rozminowania-z-5kbsap.html#sigProId5ef3a40f44