Pożegnano pułkownika Jana Kudłę

22 luty 2017
Autor: 

Na głównym zielonogórskim cmentarzu miejskim 22 lutego br. pożegnano pułkownika Jana Kudłę, żołnierza armii generała Andersa, który następnie przy boku generała Stanisława Maczka walczył na zachodnim froncie oraz tworzył w Polsce powojenne podziemie niepodległościowe.

W ostatniej drodze pułkownika Jana Kudły uczestniczyli przedstawiciele władz, stowarzyszeń kombatanckich, mieszkańcy miasta oraz żołnierze Czarnej Dywizji. Pułkownik Kudła był ostatnim na Ziemi Lubuskiej żołnierzem 1. Polskiej Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Maczka Stanisława Maczka, której tradycje kontynuują jednostki 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

- Walczyłeś za wolność naszą i waszą na wielu frontach, w wielu krajach i miastach, ale spoczywasz na polskiej twojej ukochanej ziemi. Panie pułkowniku, w dniu dzisiejszym zwalniam pana ze słów przysięgi wojskowej – zadanie wykonałeś, spoczywaj w pokoju. – tymi słowami dowódca 11LDKPanc, generał brygady Stanisław Czosnek pożegnał pułkownika Jana Kudłę.

W uroczystości pożegnania uczestniczyła wraz ze sztandarem kompania honorowa z 4 Zielonogórskiego pułku przeciwlotniczego oraz wojskowa orkiestra z Żagania.

11LDKPanc

TAGI
KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • Walka o sportowy prym (ZDJĘCIA)

  Walka o sportowy prym (ZDJĘCIA)

  Począwszy od niedzieli 24 czerwca, przez pięć kolejnych dni reprezentanci Czarnej Dywizji rywalizowali o sportowe trofea podczas Mistrzostw Wojska Polskiego – Spartakiady Wojskowej.

 • Niebezpieczne znalezisko - rakiety w Bobrze

  Niebezpieczne znalezisko - rakiety w Bobrze

  Kilka dni temu, mieszkaniec wsi Kraszowice w powiecie Bolesławiec, podczas spaceru znalazł w korycie rzeki Bóbr, pociski rakietowe. Sprawą zajęli się zawodowcy, specjaliści saperzy z patrolu rozminowania.

 • Czas sportowych podsumowań (ZDJĘCIA)

  Czas sportowych podsumowań (ZDJĘCIA)

  Koniec roku to wyśmienita okazja do podsumowań, dlatego 19 grudnia br. w Lesznie spotkali się sportowcy w żołnierskich mundurach, by ocenić czas rocznego współzawodnictwa w 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

 • III Memoriał im. sierżanta Pawła Poświata (ZDJĘCIA)

  III Memoriał im. sierżanta Pawła Poświata (ZDJĘCIA)

  W poniedziałek, 11 grudnia, na hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Sulęcinie, 7 batalion Strzelców Konnych Wielkopolskich zorganizował III Memoriał im. sierżanta Pawła Poświata – turniej piłki nożnej.

 • Czarna Dywizja na Borsuku

  Czarna Dywizja na Borsuku

  Już 20 listopada rozpocznie się największe tegoroczne ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. Borsuk-17 w Czarnej Dywizji, podczas którego dowództwo 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej sprawdzi gotowość swoich jednostek do działań bojowych. W tym roku ćwiczenie potrwa do 29 listopada.

 • Żołnierze czytają Sienkiewicza

  Żołnierze czytają Sienkiewicza

  Żołnierze Czarnej Dywizji, w odpowiedzi na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do udział w piątej edycji akcji „Narodowe Czytanie”, wspólnie z mieszkańcami Żagania prezentowali fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u