Lubuszanie zamienili góry na mundur – ruszyły „Ferie z WOT”

27 styczeń 2020
Autor: 
12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

W skwierzyńskim 151 blp rozpoczęły się „Ferie z WOT”. W sobotę przed bramą jednostki stanęło blisko 50 osób. Zamiast odpoczywać w przerwie semestralnej, postanowili wykorzystać ten czas na wojskowy trening i zostać terytorialsem 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Projekt „Ferie z WOT” to nie propozycja wypoczynku a szkolenie podstawowe kandydatów na terytorialsów. Zimowe wakacje są doskonałym momentem na spełnienie marzeń o mundurze dla uczniów i studentów, którzy nie muszą rezygnować z nauki. Wśród wcielających się ochotników, większość stanowili właśnie uczniowie. Wraz z czworgiem z nich, na wstąpienie do WOT zdecydowała się ich nauczycielka, która uczy w Technikum Leśnym w Rogozińcu. Oprócz młodzieży, pojawiły się też osoby z większym doświadczeniem życiowym: kierownik Lotosu, konserwator zabytków, piłkarz, pielęgniarz, fryzjerka i sokolnik.

Lubuszanie, którzy zdecydowali się zostać terytorialsami, dopełniali dziś ostatnich formalności i po raz pierwszy włożyli mundury. W szesnastodniowym szkoleniu podstawowym wezmą udział osoby, które dotąd nie miały styczności ze służbą wojskową. Jeszcze tego dnia, rekruci muszą przystąpić do egzaminu z wychowania fizycznego, by sprawdzić, z jaką formą wkraczają do wojska. Każdy kolejny dzień to intensywny, kilkunastogodzinny trening. Przyszli terytorialsi muszą zaznajomić się z bezpiecznym i efektywnym posługiwaniem bronią a także elementami taktyki. Nauczą się także podstaw pierwszej pomocy medycznej na polu walki, będą ewakuować rannego i pracować z mapą. Oczywiście „szesnastka” to dopiero wstęp do dalszego szkolenia. Po złożeniu przysięgi, terytorialsi będą kształcić się jeszcze 3 lata, nim osiągną gotowość bojową.

Pierwsze „ferie” w 151 batalionie lekkiej piechoty w Skwierzynie

Po raz pierwszy do zimowego projektu przyłączą się mieszkańcy województwa lubuskiego. 151 batalion lekkiej piechoty w Skwierzynie, wchodzący w skład 12 WBOT, którym dowodzi ppłk Artur Filipowicz, rozpoczął działanie w grudniu 2019r. Tym razem „Ferie z WOT” będą skupione właśnie na lubuskim batalionie. Wielkopolscy kandydaci rozpoczęli szkolenie wraz z Lubuszanami na poligonie w Biedrusku. Rekruci, którzy udowodnią, że są godni, by stać się terytorialsami i zaliczą egzamin z „pętli taktycznej”, złożą przysięgę wojskową w Gorzowie Wielkopolskim. To będzie pierwsza przysięga WOT na Ziemi Lubuskiej.

Źródło: Kpt Marcin MISIAK, ppor. Anna JASIŃSKA 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u