Mini miasteczko rowerowe, siłownia plenerowa czy liczne ścieżki spacerowe to tylko część planu, który chcą wprowadzić mieszkańcy osiedla Mazurskiego. W ten sposób walczą o ocalenie 72 000 m2 lasu.
Osiedle Mazurskie to jedno z największych osiedli w Zielonej Górze. W ciągu 5 lat powstało tu 16 bloków mieszkalnych. Duża liczba rodzin z małymi dziećmi nie ma miejsca na zabawy plenerowe ze względu na ilość dróg, bardzo dużą liczbę parkujących samochodów i gęstą zabudowę. Mieszkańcy postanowili zawalczyć o stworzenie rodzinnego parku z Budżetu Obywatelskiego.
W lesie o wielkości 72 000 m2 ma powstać 1 650 m2 terenów rekreacyjnych, na których dzieci będą mogły biegać, grać w piłkę, czy piknikować na łonie natury a dorośli skorzystać z plenerowej siłowni, 650 metrów ścieżek, w tym miasteczka ruchu rowerowego, który idealnie wspomaga kształtowanie świadomości dzieci i młodzieży jak poprawnie poruszać się na drogach publicznych oraz 15 ławek. Wartość projektu to maksymalnie 500 000 zł.
Takie miejsce idealnie koreluje z inwestycjami miejskimi w innych częściach miasta i w sposób bezpośredni umacnia słowo zielona w nazwie miasta.
– Cieszę się, że coraz częściej mieszkańcy składają do Budżetu Obywatelskiego projekty tworzenia zielonych enklaw dla wypoczynku, rekreacji i zabawy dzieci – mówi Anita Kucharska Dziedzic. – Mieszkańcy, tworząc parki, tereny zielone, skwery, liczą, że pod ich pod oknami nie pojawią się przejawy uciążliwej betonozy, a wręcz przeciwnie, że będą mieszkać, wygodnie, pięknie, zdrowo. Wspieram.
– Popieram tę inicjatywę – dodaje Jacek Budziński, radny miejski.- W tym rejonie jest wiele lasów, a ten projekt nie zakłada wycinki drzew. Dzięki tej inicjatywie utworzymy w mieście kolejny park.
Liczy się każdy głos. Czasu zostało bardzo mało. Termin mija 25 sierpnia. Do głosowania uprawnione są osoby zamieszkałe w Zielonej Górze bez względu na wiek i miejsce zamieszkania.