Promy wciąż "stoją" (ZDJĘCIA)

30 wrzesień 2016
Autor: 
jm

Od kilku tygodni przeprawy promowe na rzecze Odrze są nieczynne. Niski stan wody uniemożliwia bezpieczne i sprawne przedostanie z jednego brzegu na drugi. Marszałek Województwa Lubuskiego podjęła rozmowy z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Warunki kursowania promów w miejscowościach: Milsko, Brody, Pomorsku i Połęcku przy niskich stanach wody rzeki Odry to temat spotkania marszałek Polak z dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Teresą Szczerbą. Obecnie promy nie mogą kursować przy niskich stanach wody, z powodu złej konstrukcji przypromek. Aby zmiana warunków kursowania była możliwa konieczna jest ich przebudowa, którą powinien się zająć Zarząd Dróg Wojewódzkich, bo to do jego kompetencji należy utrzymanie koryta rzeki w osi przeprawy promowej. Obecnie przy niższym poziomie Odry auta nie mogą bowiem pokonać wysokiego podjazdu. Konieczna jest zatem przebudowa przypromek. Podstawą wystąpienia o pozwolenie wodno - prawne jest operat wodno- prawny.

Do kompetencji dyrektora RZGW należy wydanie decyzji zwalniającej z zakazu wykonywania robót szczególnego zagrożenia powodzią. Należy niezwłocznie wystąpić o wydanie decyzji. W zależności od zakresu robot, może wystarczyć samo zgłoszenie. Ponieważ w aktualnym pozwoleniu wodno - prawnym, utrzymanie koryta rzeki w osi przeprawy promowej jest obowiązkiem ZDW, doraźnym rozwiązaniem, zanim uzyskamy, wszelkie pozwolenia, może być zakup bagrownicy w celu właściwego utrzymania koryta rzeki w osi przeprawy promowej. Zadanie to mogłoby być realizowane na podstawie Porozumienia z RZGW.

Marszałek Elżbieta Polak wydała polecenie, aby Zarząd Dróg Wojewódzkich w trybie pilnym opracował projekt przebudowy przypromek. Pod koniec października marszałek weźmie także w gospodarskiej wizycie w terenie, w celu sprawdzenia aktualnego stanu konstrukcji przepraw promowych.

TAGI
DG

 

 • Finałowe starcie w „Ninja Warrior Polska”. W grze Lubuszanie (ZDJĘCIA)

  Finałowe starcie w „Ninja Warrior Polska”. W grze Lubuszanie (ZDJĘCIA)

  We wtorek, 12 kwietnia, w Polsacie finałowy odcinek V edycji „Ninja Warrior Polska”. W grze dwóch lubuskich zawodników. To Krzysztof Spławski z Zielonej Góry i Paweł Murawski z Żagania. Czy wśród nich znajdzie się ten, który po raz pierwszy w Polsce zostanie wojownikiem Ninja?

 • O tym jak Lubuszanie Polskę obudzili

  O tym jak Lubuszanie Polskę obudzili

  Robert Motyka i Marek Starybrat dołączyli do grona prezenterów Radia ZET. Od 4 kwietnia budzą słuchaczy w „Dzień dobry bardzo”.

 • Laguna ponownie zaprasza w rejs

  Laguna ponownie zaprasza w rejs

  Pływa w rejonie Doliny Środkowej Odry od 2014 roku. Odpływa z portów i przystani w Nowej Soli, Głogowie, Cigacic, Starej Wsi, Bobrowników, Krępy, Pomorska oraz Nietkowa. Na swoim pokładzie może pomieścić ponad 90 pasażerów, którzy swojej do dyspozycji mają dwa pokłady.

 • Wyjątkowy weekend w pałacu w Brodach (ZDJĘCIA)

  Wyjątkowy weekend w pałacu w Brodach (ZDJĘCIA)

  W najbliższą sobotę, 27 listopada we wspaniałej scenerii Pałacu Brühla w Brodach odbędzie się aukcja sztuki współczesnej. Swoje prace wystawi aż 19 artystów z całej Polski. W ramach wydarzenia odbędzie się również otwarcie Leżakowni Alkoholi Starzonych “Polish Barrels".

 • Finał Miss Polski 2021 już w piątek! Lubuszanka w finale!

  Finał Miss Polski 2021 już w piątek! Lubuszanka w finale!

  Już 20 sierpnia po raz trzydziesty drugi zostanie wybrana nowa Miss Polski. Do rywalizacji o tytuł najpiękniejszej Polki stanie aż 24 pań ze wszystkich regionów naszego kraju. W tym gronie jest jedna piękna Lubuszanka!

 • Młoda autorka z Kostrzyna nad Odrą powraca z kontynuacją powieści fantasy

  Młoda autorka z Kostrzyna nad Odrą powraca z kontynuacją powieści fantasy

  Młoda autorka z Kostrzyna nad Odrą, Julia Kail, powraca z kontynuacją ciepło przyjętego debiutu - Zmiennokształtna. W kolejnym tomie, noszącym tytuł Księżycowe serce nie brakuje magii, walki dobra ze złem oraz tajemnic z grecką mitologią w tle. To prawdziwa gratka dla fanów powieści fantasy.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u