Ceny rosną coraz szybciej. Inflacja w styczniu wyniosła 1,8 proc.

14 luty 2017
Autor: 
Pixabay

Ceny towarów i usług, licząc rok do roku, wzrosły w styczniu o 1,8 proc. W porównaniu z grudniem '16 ceny wzrosły o 0,4 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Rosły ceny żywności, prądu czy paliw. Spadły z kolei ceny ubrań czy sprzętu informatycznego.

Rynek oczekiwał, że w ujęciu rok do roku ceny wzrosły o 1,7 proc., a miesiąc do miesiąca o 0,3 proc.

GUS podał, że w styczniu ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w porównaniu do grudnia o 1,8 proc. Więcej niż w grudniu 2016 r. musieliśmy zapłacić za owoce, warzywa oraz mąkę pszenną. Wzrosły też ceny olejów i tłuszczy, makaronów i produktów makaronowych, ryżu, a także nabiału. Więcej trzeba było też zapłacić za ryby i owoce morza, pieczywo czy cukier.

W porównaniu do grudnia w górę poszły też ceny napojów bezalkoholowych (najbardziej podrożały wody mineralne i źródlane). Więcej trzeba było też zapłacić za alkohole i wyroby tytoniowe (o 0,1 proc.).

Spadek cen, bo o 4,3 proc. odnotowano z kolei w przypadku ubrań i obuwia.

Urząd poinformował, że w styczniu wzrosły ceny związane z mieszkaniem o 0,7 proc. Podrożało użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii. W górę poszły opłaty za wywóz śmieci, zaopatrzenie w wodę oraz usługi kanalizacyjne. Podrożał też najem mieszkania.

W styczniu wzrosły też ceny nośników energii. Obowiązujące od zeszłego miesiąca nowe taryfy dla energii elektrycznej i usług dystrybucji wpłynęły na wzrost opłat za energię elektryczną. Podrożały także: opał, gaz oraz energia cieplna. Więcej niż w grudniu ub. roku płacono za towary i usługi w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego.

GUS poinformował ponadto, że w ubiegłym miesiącu w górę (o 0,4 proc.) poszły opłaty związane ze zdrowiem. Więcej trzeba było płacić za usługi szpitalne i sanatoryjne, lekarskie, stomatologiczne, a także za urządzenia i sprzęt terapeutyczny oraz leki.

W styczniu więcej musieliśmy zapłacić też za: gazety, czasopisma, książki oraz za usługi związane z kulturą i turystyką zorganizowaną. Do góry poszły też ceny w restauracjach i hotelach. Więcej kosztowała nas też opieka społeczna - podniesiono ceny ubezpieczeń, artykułów do higieny osobistej i kosmetyków, a także usług fryzjerskich, kosmetycznych i pielęgnacyjnych.

Źódło: www.kurier.pap.pl

DG

 

  • Rząd Tuska zaprzysiężony. Oto lista nowych ministrów

    Rząd Tuska zaprzysiężony. Oto lista nowych ministrów

    Rząd Tuska zaprzysiężony. Oto lista nowych ministrów - To bardzo ważny moment dla Rzeczypospolitej. Chce Państwu pogratulować, że zwyciężyliście w procesie politycznym - mówił prezydent Andrzej Duda tuż po zaprzysiężeniu.

  • Czy Lubuskie zniknie z mapy Polski?

    Czy Lubuskie zniknie z mapy Polski?

    Propozycja nowego układu województw w Polsce jest przedmiotem wielu dyskusji i kontrowersji. Naukowcy uważają, że obecny podział administracyjny jest niewydolny, niesprawiedliwy i nieodpowiedni do potrzeb współczesnego społeczeństwa.

  • MY POLACY! Barwy rasizmu - Witold Liliental

    MY POLACY! Barwy rasizmu - Witold Liliental

    Lubuscy dziennikarze, Tadeusz Krupa i Arkadiusz Olszowy zapraszają na wirtualne spotkania z najważniejszymi politykami z kraju i regionu.

  • MY POLACY! Razem czy  osobno? Prof. Paweł Śpiewak

    MY POLACY! Razem czy osobno? Prof. Paweł Śpiewak

    Lubuscy dziennikarze, Tadeusz Krupa i Arkadiusz Olszowy zapraszają na wirtualne spotkania z najważniejszymi politykami z kraju i regionu.

  • Zielona Góra w czołówce gmin dobrych do życia!

    Zielona Góra w czołówce gmin dobrych do życia!

    Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki swojego rankingu „Gmina Dobra do Życia” opracowanego przez prof. dr. hab. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk (PAN). Zielona Góra znalazła się w czołówce. 

  • Polsko-Niemieckie spotkania szybowcowe w Aeroklubie Ziemi Lubuskiej (FILM)

    Polsko-Niemieckie spotkania szybowcowe w Aeroklubie Ziemi Lubuskiej (FILM)

    Tradycja Polsko-Niemieckich spotykań sięga roku 1995. To wtedy do Aeroklubu Ziemi Lubuskiej przyjechali pierwsi piloci z Hamburga. Choć ówczesna infrastruktura była daleka od ideału uczestnicy tamtych spotkań do dziś mile je wspominają.



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u