Miliony z INTERREG trafią do Lubuskiego

Dzięki decyzjom podjętym podczas ostatniego posiedzenia Komitetu Monitorującego program INTERREG Polska – Saksonia do naszego regionu trafi kilka milionów euro na inicjatywy transgraniczne. Wszystko za sprawą zatwierdzonych projektów z zakresu edukacji transgranicznej oraz współpracy na rzecz bezpieczeństwa i ekologii. Przyjęto 5 inicjatyw na łączną kwotę ponad 4 mln euro. Ich szczegóły przedstawił dziś (03.01) członek zarządu Tadeusz Jędrzejczak.

– Po raz pierwszy została przyznana tak duża suma pieniędzy na bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu. Było to możliwe m.in. dzięki dobrej współpracy Województwa Lubuskiego i Saksonii – mówił Tadeusz Jędrzejczak, Członek Zarządu Województwa Lubuskiego.

Wśród wspomnianych projektów znajdują się 3, które bezpośrednio dotyczą naszego regionu. Jeden z nich „Strażacy na Pograniczu Polsko-Saksońskim, to innowacyjny sprzęt ratowniczo – gaśniczy, rozwijająca się gospodarka, skuteczni wobec migracji ludności” prowadzony będzie przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. W ramach blisko 2 mln euro zapisanych na realizację zadania ma zostać stworzony transgraniczny system bezpieczeństwa do wspólnego usuwania powstałych zagrożeń. By to osiągnąć w planach są m.in. szkolenia, konferencje oraz zakup sprzętu w postaci samochodów ratowniczo-gaśniczych i lekkich samochód rozpoznawczo-ratowniczych. W projekcie zawarto także cykl ćwiczeń pożarowych. Jednym z głównych punktów będzie symulacja dużego pożaru rozprzestrzeniającego się w kierunku „Parku Mużakowskiego” oraz stwarzającego zagrożenie dla miasta Łęknica. Tylko w tych ćwiczeniach ma wziąć udział 500 osób.

– W tym projekcie będzie brała udział nie tylko straż pożarna, ale także jednostki administracyjne, policja. To jest warte podkreślenia, ponieważ ta współpraca zawsze jest najtrudniejsza w rejonach przygranicznych ze względu na określone procedury – tłumaczył Radosław Brodzik, Dyrektor Biura Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej.

Drugi projekt wart 300 tys. euro, któremu przewodzi gmina Łęknica, to „Transgraniczna Liga Mistrzów – wzmocnienie innowacyjnych oddziaływań edukacyjnych po obu stronach Nysy Łużyckiej”. Zadanie ma na celu, poszerzyć i pogłębić współpracę na granicy oraz umożliwić nowe inicjatywy polsko-niemieckie. Chodzi o zachęcenie dzieci i młodzieży do zainteresowania się swoim regionem, jego przyrodą, historią, kulturą. W projekcie weźmie udział około 80 dzieci (4 grupy: 2 przedszkolne i 2 szkolne) z Polski i Saksonii. Zadanie przewiduje organizację spotkań integracyjnych, warsztatów językowych, wymianę grup przedszkolnych, wspólnych wydarzeń sportowych, pikników rodzinnych, pleneru artystycznego oraz warsztatów ekologicznych.

Lubuski akcent znajdzie się także w projekcie dotyczącym zasobów wodnych, prowadzonym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy we Wrocławiu. Jego główne założenia przedstawił Tadeusz Jędrzejczak.

Dodajmy, że podczas ostatniego posiedzenia Komitetu Monitorującego zatwierdzono harmonogram naborów w 2018 r. (dostępna alokacja to łącznie ok. 8,7 mln EUR z EFRR). Kolejne konkursy planowane są w II kwartale br.