Drogie jaja

02 listopad 2017

W ciągu ostatnich dwóch lat ceny jaj kształtowały się na niskim poziomie, a co za tym idzie spadała opłacalność ich produkcji. Od kilku miesięcy obserwujemy zmianę rynkowego trendu. Rosną ceny jaj konsumpcyjnych i przetwórczych.

Głównym powodem wzrostu cen w Unii Europejskiej, a także w Polsce, jest ograniczona podaż jaj na rynku wspólnotowym. Taką sytuację wywołała zmniejszająca się liczba kur niosek. Wszystko z powodu chorób. W Holandii, Belgii, Niemczech, a następnie w innych krajach UE, wykryto fipronil na fermach kur niosek. Z kolei we Włoszech, które są największym producentem jaj, wykryto ogniska grypy ptaków.

Ograniczenie liczby kur niosek zbiegło się w czasie z sezonowym spadkiem produkcji jaj.

Wzrost cen na rynku wspólnotowym trwa od sierpnia. W większości krajów UE jaja podrożały o ponad 30% w stosunku do lipca. Spowodowało to zwiększoną sprzedaż polskich jaj do krajów UE i mniejszą ich podaż na rynku krajowym. Wcześniejsze zakupy jaj uruchomiła też branża spożywcza, w obawie przed brakami w okresie przedświątecznym.

Czynniki te były przyczyną wzrostu cen jaj na rynku krajowym.

W październiku średnia cena sprzedaży jaj konsumpcyjnych w kraju wyniosła 40,60 zł/100 szt. i wzrosła o ponad 20% w stosunku do października 2016r., a w porównaniu do czerwca tego roku była wyższa o około 40%.

W ostatnim tygodniu średnia cena sprzedaży jaj konsumpcyjnych w Polsce była jedną z najwyższych w UE i wynosiła 178,15 Euro/100 kg (więcej odnotowano tylko w Austrii – 188,90 Euro/100 kg).

Średnia cena sprzedaży jaj konsumpcyjnych w UE rośnie z każdym tygodniem o około 5%.

Duże zapotrzebowanie ze strony branży spożywczej, a także sektora kosmetycznego i innych, spowodowało, iż na porównywalnym poziomie znalazły się ceny jaj do przetwórstwa i konsumpcyjnych. W ubiegłym tygodniu tona kosztowała 6 289 zł. To ponad dwa razy więcej, niż w ubiegłym roku.

Źródło:MRiRW

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top