19 e-zwolnień na sekundę

05 grudzień 2018
Autor: 
19 e-zwolnień na sekundę Adobe Stock

Niemal 11 tys. w weekend, blisko 151 tys. w poniedziałek i ponad 100 tys. we wtorek – to bilans pierwszych dni obowiązywania elektronicznych zwolnień lekarskich w kraju. W szczytowym momencie do systemu wpływało nawet 19 e-zwolnień na sekundę.

W Lubuskiem jedynie w poniedziałek wystawiono prawie 3,5 tysiąca e-ZLA!

Od 1 grudnia papierowe zwolnienia lekarskie przeszły do historii. Zastąpiły je zwolnienia elektroniczne, obsługiwane przez system informatyczny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W pierwszy weekend obowiązywania nowego prawa, tj. 1 i 2 grudnia, lekarze w całej Polsce wystawili 10,7 tys. e-ZLA. Natomiast w poniedziałek, 3 grudnia system informatyczny ZUS obsłużył już prawie 151 tys. e-ZLA., z czego niemal 3,5 tys. w woj. lubuskim (1 345 w Gorzowie Wlkp. i 2 043 w Zielonej Górze). Tym samym osiągnięty został pułap średniej liczby wystawionych zwolnień w dwa ostatnie poniedziałki listopada, kiedy to nastąpił już sezonowy wzrost zachorowań. Z tym, że wówczas w granicach 50-60 tys. zwolnień stanowiły zaświadczenia papierowe. W poniedziałek najwięcej elektronicznych zwolnień wpłynęło z oddziału ZUS w Gdańsku (ponad 7,6 tys.) oraz Krakowie (ok. 6,5 tys.). W całym kraju papierowych zaświadczeń wystawiono jedynie 161, z czego zaledwie 9 w woj. lubuskim (stan na 3 grudnia). Lekarze, którzy wystawili zwolnienie w formie papierowej mogą spodziewać się kontaktu ze strony ZUS w celu wyjaśnienia sytuacji.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokłada wszelkich starań, aby w tych pierwszych dniach pomóc lekarzom przejść z formy papierowej na elektroniczną. Pracownicy ZUS będą też w bieżącym kontakcie z pracodawcami, do których mogą wpłynąć pojedyncze zwolnienia papierowe, tak by każdy pracownik uprawniony do świadczenia chorobowego otrzymał je na czas.

Źródło: Agata Muchowska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego

KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u