- W Lubuskiem od dekady promujemy ideę równego traktowania kobiet i mężczyzn. Po tym czasie, kiedy mamy już zdiagnozowane problemy związane z różnicą płci uznaliśmy, że taka rada powinna systematycznie się spotykać, powinna pracować, powinniśmy korzystać z potencjału pań – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak.
Do zadań rady należeć będzie monitoring i analiza potrzeb kobiet w regionie w obszarach tj.: edukacja, zdrowie, rynek pracy, polityka społeczna oraz podnoszenie świadomości dotyczącej równego traktowania. Inicjatorką powstania rady jest Zofia Szozda ze stowarzyszenia Wspólna Zielona Góra. - Początkowo myślałyśmy tylko o miejskiej radzie. Ale wojewódzka daje większe możliwości, także dla pań, które mieszkają w mniejszych miejscowościach i nie mają takich szans na realizowanie swoich pasji i planów. Chcemy wykorzystać ich ogromny potencjał. Chcemy, żeby kobiety miały takie same prawa jak mężczyźni – podkreślała.
Swoje kandydatury do rady zgłosiły 33 panie, które uzyskały rekomendacje swoich środowisk. - Zależało nam włączeniu do rady kobiet, które już działają na rzecz równego traktowania. Chciałyśmy, żeby panie reprezentowały różne środowiska nie tylko miejskie ale i wiejskie, z różnych części regionu. Sama deklaracja równego traktowania zwraca uwagę na różne środowiska – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak.
Podczas konferencji prasowej bliżej poznaliśmy sylwetki pań wybranych do rady. Wszystkie podkreślały, że chciałyby podzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą w zakresie wsparcia kobiet. 2 września rada po raz pierwszy zbierze się w pełnym składzie.
Zgodnie z zarządzeniem Marszałek Województwa Lubuskiego w skład Wojewódzkiej Rady Kobiet powołane zostały:
- Bogumiła Burda
- Teresa Chromińska
- Agnieszka Chudziak
- Urszula Giercarz
- Kazimiera Jakubowska
- Dorota Kruszyna
- Halina Kunicka
- Krystyna Magdziarek
- Anna Michalczuk
- Teresa Sekuła
- Alicja Sosnowska
- Zofia Szozda
- Małgorzata Wawrzynkowska
- Aneta Woźniak-Ziółkowska
- Beata Zatylna
Źródło: lubuskie.pl