Wieźli pocięte wraki jako części zamienne. Grozi im 12 tys. złotych kary (ZDJĘCIA)

20 kwiecień 2021
Autor: 
Wieźli pocięte wraki jako części zamienne. Grozi im spora kara Fot. KAS

Funkcjonariusze KAS zatrzymali nielegalny transport odpadów. Polska firma wiozła pocięte samochody jako części zamienne. Teraz czeka ją kara.

Lubuski Urząd Celno-Skarbowy prowadził kontrole pojazdów w okolicach byłego przejścia granicznego w Świecku. Podczas służby funkcjonariusze zatrzymali m.in. ciężarówkę na polskich numerach rejestracyjnych.

- Można było na pierwszy rzut oka pomyśleć, że to zwykły transport. Po podniesieniu plandeki okazało się, że załadowano na ciężarówkę odpady w postaci trzech przeciętych na pół samochodów - informuje Beata Downar-Zapolska z Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze.

Nawet 12 tysięcy złotych kary

Za transportem stoi firma z Wielkopolski, która zakupiła wraki we Francji. Nie dostosowała się jednak do przepisów prawa, bo nie posiadała specjalnych zezwoleń, a pojazd nie posiadał odpowiednich oznaczeń. Zabrakło też wcześniejszego zgłoszenia transportu.

- Takie rygorystyczne wymogi mają zapobiegać wyrzucaniu "pozostałości" po demontażu części na przykład gdzieś w lesie, a przecięty samochód nie może być uznany za część zamienną - wyjaśnia Downar-Zapolska.

Teraz toczy się postępowanie dla sprowadzającego towar. Firmie grozi kara do 12 tysięcy złotych. Ponadto będzie musiała zapłacić za jego powrotny wywóz z Polski lub w sposób udokumentowany wywieźć towar sama.

Przeczytaj też: Wypadek w Zielonej Górze. Osobówka ścięła drzewa i dachowała (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.