Rośnie liczba potrąceń pieszych i rowerzystów

15 sierpień 2021
Rośnie liczba potrąceń pieszych i rowerzystów Redakcja/archiwum

Od początku wakacji doszło do 7 takich zdarzeń drogowych. Kierujący samochodami nie zatrzymali się przed przejazdem i nie ustąpili pierwszeństwa.

Istotną przyczyną takich zdarzeń jest często zbyt duża prędkość pojazdu w okolicach przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów.

Zielona Góra to od wielu lat miasto przyjazne rowerzystom, przybywa ścieżek rowerowych – również przejazdów dla rowerów przez jezdnię. Coraz więcej jest również osób poruszających się po chodnikach i ścieżkach rowerowych na hulajnogach. Przypominamy kierowcom, rowerzystom i pieszym o konieczności szacunku wobec siebie nawzajem oraz o zasadzie ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu drogowego.

Przypominamy kierującym, że w terenie zabudowanym należy przestrzegać ograniczenia prędkości. Mimo, że zaostrzone prawo obowiązuje już od dłuższego czasu, wciąż wielu kierujących zdaje się o tym zapominać – od początku lipca zielonogórscy policjanci zatrzymali aż 64 prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 kilometrów na godzinę. Zielonogórscy policjanci od wielu lat działają na rzecz poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Prowadzone są zarówno działania na drogach powiatu, jak również wielokrotnie z zarządcami dróg konsultowane są zmiany w infrastrukturze ścieżek rowerowych czy przejść dla pieszych. Jednak wciąż największe znaczenie ma zachowanie samych uczestników ruchu drogowego. Znajomość przepisów, zwracanie uwagi na innych uczestników ruchu, a także życzliwość i uprzejmość są najważniejszymi czynnikami zapobiegającymi kolizjom i wypadkom.

PRZYPOMINAMY:

Kierujący pojazdami samochodowymi:

 • mają obowiązek zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście (dotyczy również przejazdów dla rowerzystów)
 • nie mogą omijać innych pojazdów, które zatrzymały się żeby przepuścić pieszych i rowerzystów;
 • nie mogą rozpoczynać i kontynuować manewru wyprzedzania przed tymi miejscami;
 • muszą zachować szczególną ostrożność wykonując manewr skrętu na skrzyżowaniach gdzie jezdnia krzyżuje się z przejściem dla pieszych i ścieżką rowerową;
 • muszą pamiętać, że rowerzystom zezwolono wyprzedzać wolno jadące pojazdy, z prawej ich strony.

Rowerzyści:

 • mają obowiązek poruszać się drogą dla rowerów lub drogą dla rowerów i pieszych;
 • mają zakaz poruszania się po jezdni w przypadku gdy jest wyznaczona ścieżka dla rowerów;
 • na drodze wspólnej dla rowerów i pieszych mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym;
 • rower musi być sprawny technicznie, wyposażony w przynajmniej jeden sprawny hamulec, światło białe z przodu oraz czerwone z tyłu (w warunkach niedostatecznej widoczności), sprawny dzwonek;
 • nie mogą przejeżdżać przez przejście dla pieszych na którym nie ma wyznaczonego przejazdu dla rowerów – mają obowiązek zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę jezdni;
 • muszą bezwzględnie stosować się do znaków drogowych umieszczonych na ścieżkach rowerowych – w tym do znaków „ustąp pierwszeństwa”, czy „STOP” coraz częściej ustawianych bezpośrednio przed wjazdem na wyznaczony „przejazd dla rowerzystów”.

Piesi:

 • nie mogą przechodzić przez drogę w miejscach poza wyznaczonymi przejściami dla pieszych;
 • mają obowiązek poruszać się chodnikiem - a w przypadku jego braku - poboczem drogi po jej lewej stronie;
 • nie mogą poruszać się po ścieżkach rowerowych przeznaczonych wyłącznie dla rowerzystów;
 • mają obowiązek przed wejściem na jezdnię upewnić się czy mogą bezpiecznie przejść i nie spowodują zagrożenia w ruchu drogowym;

Przypominamy również pieszym i rowerzystom o tym, że warto mieć na ubraniu i rowerze elementy odblaskowe zwiększające widoczność. Badania wskazują, że element odblaskowy co najmniej 10-krotnie zwiększa dystans z jakiego kierujący samochodem jest w stanie zauważyć rowerzystę czy pieszego – dając mu również więcej czasu na zareagowanie. Pamiętajmy że w zderzeniu z samochodem pieszy i rowerzysta ma dużo mniejsze szanse!

Info: podinsp. Małgorzata Barska Zespół Prasowy KMP w Zielonej Górze

NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u