Od października numer 998 odbierze operator 112. Czy to dobry wybór?

07 wrzesień 2021
Autor: 
Od października numer 998 odbierze operator 112. Czy to dobry wybór? Redakcja

Przełączenie numeru 998 na 112 będzie również w Lubuskiem. Już w październiku, gdy zadzwonimy do straży pożarnej, telefon odbierze operator numeru 112.

Proces przekierowywania połączeń alarmowych obejmuje całą Polskę. Już w dniach 7-12 października przyjdzie kolej na województwo lubuskie. Numer 998 będzie działał dalej, lecz miejsce odbioru zmieni się na Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego. To identyczna sytuacja jak z numerami 997 i 999.

- Zaletą będzie eliminowanie zgłoszeń niezasadnych, które nie powinny trafić do służb i filtrowanie zgłoszeń w zależności od rodzaju zdarzenia. W przypadku awarii systemu lub przeciążenia zgłoszenie zostanie obsłużone przez inny CPR w kraju - informuje Marta Dańków-Berdowska, kierownik lubuskiego CPR.

O pozytywach mówi też st. kpt. Arkadiusz Kaniak, rzecznik straży pożarnej w Zielonej Górze. - Z pewnością odciąży nasze Stanowisko Kierowania od telefonów, jakie często odbieramy. To np. pomyłkowo wybrany numer w przypadku braku zasilania (991) - podkreśla.

Ruszają szkolenia dla operatorów 112

W Komendzie Wojewódzkiej PSP w Gorzowie zaplanowano już dwa szkolenia dla operatorów.

- Omówione zostaną zgłoszenia, dla których PSP jest służbą wiodącą, na co należy zwrócić uwagę i jakie pytania zadać zgłaszającemu. Warto podkreślić, że dyżurny PSP będzie miał dostęp do wszystkich danych, łącznie z nagraniem rozmowy - informuje Jolanta Krynicka z Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Czy zawsze jest tak kolorowo?

Wśród ludzi często słyszy się opinie, że przez niepoprawne działanie systemu może dojść do nieszczęścia. Po przełączeniu numeru 999 do 112 wielokrotnie zdarzało się, że w przypadku braku dokładnego adresu operator główkował, w jakim miejscu się znajdujemy. Problem rozwiązywał ówcześnie lokalny dyspozytor obejmujący swym zasięgiem stosunkowo mały teren, gdzie znał większość ulic i zakamarków.

Podobna sytuacja nie raz zdarzała się w przekazywaniu informacji do służb. W wielu miastach w Polsce miały miejsce sytuacje, że dyżurni straży pożarnej musieli wysyłać po jednym samochodzie z każdej jednostki, ponieważ operator CPR zaznaczył w formatce tylko nazwę miejscowości, która znajdujące się w kilku miejscach regionu, np. Kiełpin występujący w powiecie gorzowskim i zielonogórskim.


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u