Urzędniczka sanepidu w Żaganiu brała łapówki za pozytywne opinie sanitarne!

22 wrzesień 2021
Urzędniczka sanepidu w Żaganiu brała łapówki za pozytywne opinie sanitarne! Lubuska Policja

Urzędniczka sanepidu w zamian za pozytywne opinie sanitarne przyjmowała łapówki. Przestępczy proceder 62-latki trwał niemal 5 lat! 

Urzędniczka ze stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Żaganiu związana była do końca listopada 2020 roku. Wcześniej będąc tam zatrudnioną zdecydowała się na przyjmowanie łapówek od właścicieli lokali posiadających własne działalności gospodarcze. Na czym polegał ten przestępczy proceder?

Do zadań przedstawicielki sanepidu należało uzgadnianie dokumentacji projektowej pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych. Urzędniczka uzależniała wydanie pozytywnej opinii od otrzymania korzyści majątkowych, a także za zachowania stanowiące naruszenie prawa.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Część z osób była również wprowadzana w błąd, ponieważ w wielu sytuacjach przedkładanie projektów technologicznych w postępowaniach administracyjnych w ogóle nie było potrzebne. Nie wynikało to bowiem z przepisów prawa. 62-latka doprowadzała zatem te osoby do niekorzystnego rozporządzenia ich mieniem. Korupcyjny proceder z pełną premedytacją był realizowany przez kobietę od stycznia 2015 do listopada 2019 roku.

W tym czasie, przez niemal pięć lat, wielokrotnie przyjmowała łapówki od wspomnianych przedstawicieli firm. Dotarcie do wiedzy, że w ogóle takie przestępcze zachowanie ma miejsce możliwe było tylko dzięki działaniom operacyjnym policyjnych ekspertów z Wydziału do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, która wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Zielonej Górze - 1 Wydziałem Śledczym, kończąc śledztwo przekazała akt oskarżenia do sądu. Zgodnie z przepisami Kodeksu Karnego 62-latce grozi 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: podinspektor Marcin Maludy, Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim

Przeczytaj też: Policjanci masowo idą na L4. "Psia grypa" również w Lubuskiem. Zaczyna brakować mundurowych


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Miłosz Balcerzak

Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u