Przemęcki Park Krajobrazowy ulokowany na terenie powiatów wschowskiego, leszczyńskiego i wolsztyńskiego stał się miejscem działania zorganizowanej grupy przestępczej. Tzw. mafia śmieciowa co najmniej do stycznia 2018 roku zakopywała niebezpieczne odpady na obszarze objętym ochroną w ramach "Natura 2000".
Przestępczy proceder polegał na pozyskiwaniu odpadów z instytucji, które wytwarzały je w ramach swoich działalności. Wszystko miało trafiać do punktu utylizacji, ale ostatecznie członkowie grupy zakopywali śmieci pod ziemią. Było tam dosłownie wszystko, m.in. odpady niebezpieczne, paliwa, opony, lakiery oraz substancje chemiczne.
"Tykająca bomba", korupcja urzędników
- Była to tykająca bomba, o której nikt nie miał prawa się dowiedzieć. A ci, którzy coś podejrzewali, byli zastraszani. Grożono zarówno tym, którzy interesowali się opisywanym problemem, jak i przedstawicielom instytucji i podmiotów kontrolnych zajmujących się ochroną środowiska - podkreśla podinsp. Marcin Maludy, rzecznik Lubuskiej Policji.
Zorganizowana grupa przestępcza, na której czele stał 59-letni lider, korumpowała urzędników instytucji państwowych i samorządowych. Wszystko po to, aby stworzyć pozory legalności ich działania. Przestępcy posunęli się nawet do zamachu na jednego z geodetów, ponieważ odkręcili śruby mocujące koła, co doprowadziło podczas jazdy do odpadnięcia jednego z kół i niebezpiecznego wypadku.
Mafia śmieciowa - jest akt oskarżenia
Działania lubuskich policjantów we współpracy z Prokuraturą Okręgową w Szczecinie pozwoliły ustalić, że zorganizowana grupa przestępcza zakopała śmieci na terenie ponad 11 hektarów. Łącznie do ziemi trafiło niemal pół miliona metrów sześciennych różnego rodzaju odpadów.
Postępowanie w sprawie objęło 21 podejrzanych. Część z nich została zatrzymana przez funkcjonariuszy z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji. Teraz do Sądu Okręgowego w Zielonej Górze wpłynął akt oskarżenia przeciwko śmieciowej mafii.
- Z przedmiotowego postępowania dokonano również wyłączenia materiałów do odrębnego postępowania przeciwko 59-letniemu podejrzanemu o pranie brudnych pieniędzy. W toku tego śledztwa wykonano zabezpieczenie majątkowe wobec podejrzanego na kwotę 27 milionów złotych - informuje podinsp. Maludy.
Przeczytaj też: Będzie przebudowa drogi krajowej "27" w Świdnicy pod Zieloną Górą
https://newslubuski.pl/interwencje/12816-mafia-smieciowa-zakopywala-niebezpieczne-odpady.html#sigProId0c188f6a85