Pożar lasu w Łagodzie pod Zieloną Górą. To podpalenie (ZDJĘCIA)

29 lipiec 2022
Autor: 
Pożar lasu w Łagodzie pod Zieloną Górą. To podpalenie

Pożar w Łagodzie koło Zielonej Góry. Płonął las przy rzece Bóbr. Z ogniem walczyło pięć zastępów straży pożarnej. To podpalenie.

Informacja o pożarze w miejscowości Łagoda (gmina Nowogród Bobrzański) wpłynęła do dyżurnego straży pożarnej w Zielonej Górze w piątkowy wieczór, 29 lipca, tuż po godzinie 21:15.

- Zgłaszający poinformował, że pali się las lub pola uprawne. Widział ogień z daleka - relacjonuje st. kpt. Piotr Kowalski z zielonogórskiej Komendy Miejskiej PSP.

Spłonęło kilka arów lasu

Na miejsce jako pierwsze dojechały zastępy z OSP Wysoka oraz OSP Nowogród Bobrzański. Strażacy od razu rozwinęli linie gaśnicze i ruszyli do akcji. Działania utrudniały porywy wiatru, które podsycały i rozprzestrzeniały ogień.

Z czasem do Łagody przybył zastęp Państwowej Straży Pożarnej z Zielonej Góry oraz dwa samochody gaśnicze z OSP Koźla. Po kilkudziesięciu minutach akcji sytuacja pożarowa była już opanowana. Wówczas rozpoczęło się dokładne dogaszanie i przelewanie pogorzeliska.

Ostatecznie spłonęło kilka arów prywatnego lasu. Przyczyną zdarzenia z pewnością było podpalenie. Pożar w lesie nigdy nie powstaje przecież sam.

Najwyższe zagrożenie pożarowe

Od kilku dni na terenie całego województwa lubuskiego występuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Zgodnie z danymi Instytutu Badawczego Leśnictwa najgorsza sytuacja ma miejsce (dane z 29 lipca g. 13:00) na terenie Nadleśnictwa Zielona Góra, gdzie wilgotność ściółki sięga 5,9%. Jest ona mniejsza niż wilgotność kartki papieru. Trochę lepiej jest już w Nadleśnictwie Krzystkowice (7,6%) i Lubsko (7,7%).

Przeczytaj też: GDDKiA Zielona Góra doświetli przejścia dla pieszych. Sprawdź, gdzie


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u