Coraz mniejsze temperatury w nocy są problemem dla osób bez dachu nad głową. Policjanci szukają bezdomnych i zachęcają np. do korzystania z noclegowni.
Niska temperatura stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia przede wszystkim osób bezdomnych. Okres zimowy dopiero się zbliża, lecz w trakcie ostatnich nocy na terenie województwa lubuskiego występowały lokalne przymrozki. Dlatego policjanci ze Słubic rozpoczęli już kontrolę pustostanów, piwnic czy ogródków działkowych, gdzie takie osoby mogą przebywać.
Mundurowych wspierają w działaniach pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej. Zachęcają oni bezdomnych, aby zgłosili się do noclegowni, gdzie otrzymają opiekę i będą bezpieczni.
– Policjanci każdego dnia poświęcają sporo czasu, aby dokładnie sprawdzić miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Wielu z nich trudno przekonać do tego, aby skorzystali z miejsc, które w te mroźne dni na nich czekają – informuje asp. Agnieszka Kaczmarek, rzecznik policji w Słubicach.
Reaguj na cudzą krzywdę
Policja przypomina, że każdy z nas powinien reagować, widząc osobę, której życie może być zagrożone. Szczególną uwagę należy zwrócić na osoby pod wpływem alkoholu, który powoduje, iż organizm jest jeszcze bardziej narażony na wychłodzenie.
Zgłoszenia o osobach bezdomnych można przekazywać pod numerem alarmowym 112 lub skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dużo skutecznych interwencji udaje się przeprowadzać mundurowym właśnie dzięki sygnałom od mieszkańców, którzy szybko reagują, widząc bezdomnych lub nietrzeźwych potrzebujących pomocy.
– W Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Lubuskiego uruchomiono bezpłatną infolinię: 0 800 109 160, gdzie osoby bezdomne i potrzebujące pomocy mogą uzyskać informacje o miejscach noclegowych oraz punktach wydawania posiłków i odzieży – dodaje asp. Kaczmarek.
Przeczytaj też: Dym nad Elektrociepłownią w Zielonej Górze. Strażacy ćwiczyli na terenie zakładu (ZDJĘCIA)