Sylwester 2022. Policja i straż pożarna apeluje o bezpieczne używanie fajerwerków (FILM, ZDJĘCIA)

30 grudzień 2022
Autor: 
Sylwester 2022. Policja i straż pożarna apeluje o bezpieczne używanie fajerwerków Fot. KMP Zielona Góra

Sylwester 2022. Dla wielu osób wejście w Nowy Rok kojarzy się z fajerwerkami. Służby przypominają o bezpieczeństwie i kontrolują punkty ich sprzedaży.

Przed nami Sylwester 2022/2023. W tym czasie na pewno nie zabraknie wybuchów fajerwerków, które są jednym z elementów sylwestrowej "tradycji". Nie brakuje też petard oraz sztucznych ogni. Wszystko po to, aby hucznie uczcić rozpoczynający się Nowy Rok. Policja oraz straż pożarna w Zielonej Górze przypominają, że ich używanie może być niebezpieczne.

- Używając środków pirotechnicznych, musimy pamiętać, że bawiąc się tak niebezpieczną "zabawką", bierzemy na siebie odpowiedzialność za szkody, które możemy wyrządzić w mieniu lub innym osobom. Pamiętajmy, że to materiały wybuchowe, które niewłaściwie użytkowane mogą spowodować obrażenia zagrażające zdrowiu, a nawet życiu: oparzenia, urazy oczu czy słuchu - podkreśla podinsp. Małgorzata Stanisławska, rzecznik policji w Zielonej Górze.

Fajerwerki w Sylwestra, "zwróćmy uwagę, gdzie je odpalamy"

Jak dodaje podinsp. Stanisławska, przed użyciem fajerwerków powinniśmy przeczytać instrukcję obsługi. Materiałów pirotechnicznych nie powinny odpalać osoby nietrzeźwe, z kolei osoby nieletnie wyłącznie pod opieką osób dorosłych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

- Fajerwerki należy odpalać na otwartych przestrzeniach z dala od różnego rodzaju zabudowań, mieszkań, samochodów, a przede wszystkim osób, które obserwują taki pokaz. To wszystko po to, aby nie doszło, chociażby do zaprószenia ognia oraz pożaru mieszkania - informuje st. kpt. Arkadiusz Kaniak, rzecznik straży pożarnej w Zielonej Górze.

Policja przypomina również, że fajerwerki możemy legalnie używać w miejscach publicznych tylko 31 grudnia oraz 1 stycznia. W pozostałych przypadkach ich użycie zagrożone jest mandatem w wysokości od 100 do 500 złotych lub skierowaniem sprawy do sądu.

Służby kontrolują punkty sprzedaży fajerwerków

Jeśli już kupujemy materiały pirotechniczne, to powinniśmy zrobić to u sprawdzonych dostawców. Wszystkie takie punkty już kilka dni przed Sylwestrem zaczęli kontrolować policjanci, a także strażacy. Sprawdzają między innymi legalność fajerwerków oraz warunki ich przechowywania. Ponadto zwracają uwagę, czy sprzedawcy sprzedają takie materiały zgodnie z prawem, ponieważ fajerwerki mogą zakupić tylko osoby dorosłe. W innym przypadku takiemu sprzedawcy grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do 2 lat.

Przeczytaj też: Lotnisko Zielona Góra - Babimost. Zobacz, jak ma wyglądać nowy terminal (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u