Kontrola sortowni kurierskich w Zielonej Górze. Zatrzymano 209 kg nielegalnego tytoniu

11 styczeń 2023
Autor: 
Kontrola sortowni kurierskich w Zielonej Górze. Zatrzymano 209 kg nielegalnego tytoniu Fot. Krajowa Administracja Skarbowa

Krajowa Administracja Skarbowa kontrolowała dwie sortownie przesyłek w Zielonej Górze. Mundurowi zabezpieczyli ponad 200 kilogramów nielegalnego tytoniu.

Nielegalna produkcja wyborów tytoniowych to częste zjawisko w Polsce. Proceder występuje w różnej skali. Czasem są to profesjonalne fabryki tworzone przez grupy przestępcze, czasem wszystko odbywa się w prywatnych domach.

Paczki z nielegalnym tytoniem

W trakcie ostatnich dwóch dni Krajowa Administracja Skarbowa w Zielonej Górze skontrolowała dwie sortownie przesyłek na terenie miasta. W działania zaangażowany został między innymi służbowy pies Hektor, który jest specjalnie wyszkolony do wykrywania tytoniu.

- Pies zaznaczył charakterystycznym drapaniem 82 przesyłki o wadze od 1 do 20 kilogramów. W każdej z nich znajdował się tytoń nieznanego pochodzenia. Były to woreczki foliowe bez polskich znaków akcyzy. Odbiorcami byli kupujący z całej Polski, a do rekordzisty w jednym kartonie miało trafić 20 kilogramów tytoniowej krajanki - informuje KAS.

Postępowanie w sprawie prowadzi Lubuski Urząd Celno-Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim. Wkrótce ukarane zostaną wszystkie strony nielegalnego procederu, czyli zarówno sprzedający jak i osoby, które zamówiły towar. Wszystkim grożą kary grzywny, a nawet kara pozbawienia wolności do 3 lat.

"Tytoń jeszcze bardziej szkodliwy"

Jak informuje Krajowa Administracja Skarbowa, kupowany w ten sposób tytoń to naruszenie przepisów podatkowych i narażanie swojego zdrowia, ponieważ może on być bardziej szkodliwy, niż ten ze sklepu. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej często likwidują nielegalne przetwórnie tytoniu, które znajdują się w zagrzybionych szopkach czy chlewikach. Tam tytoń jest przechowywany w zatęchłych pomieszczeniach wprost na podłodze.

Przeczytaj też: Pijany jechał hulajnogą elektryczną na wsi koło Strzelec Krajeńskich. Dostał spory mandat


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u