Ognisko ptasiej grypy w Zielonej Górze. Trwa utylizacja ponad 62 tys. kur!

11 styczeń 2023
Autor: 
Ognisko ptasiej grypy w Zielonej Górze. Trwa utylizacja ponad 62 tys. kur!

W Zielonej Górze wykryto ognisko ptasiej grypy w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym ponad 60 tys. kur niosek. Trwa akcja służb, zwierzęta są zagazowywane. 

Właściciel gospodarstwa komercyjnego w zielonogórskiej Ochli zauważył zwiększoną śmiertelność kur niosek w stadzie. Informacja ta została przekazana do inspekcji weterynaryjnej, która wdrożyła niezbędnie działania i w niedzielę, 8 stycznia pobrała próbki do badań. Analiza materiałów została przeprowadzona w Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach. Niestety wyniki wskazały, że w gospodarstwie występuje ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).

Ptasia grypa w Zielonej Górze

Ognisko HPAI zostało stwierdzone w miejscowości Zielona Góra, Ochla, w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 62 600 kur niosek - podaje Natalia Krause, Inspektor Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Zielonej Górze. 

We wtorek, 10 stycznia rozpoczęła się procedura zwalczania choroby. Ponad 62 tys. kur niosek zostało zagazowane. Zwierzęta zostaną załadowane na pojazdy i w konwoju przejadą do punktu utylizacji. O szerszy komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się również do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Zielonej Górze, jednak do chwili publikacji artykułu nie uzyskaliśmy odpowiedzi. 

W mailu przesłanym do Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Zielonej Górze zapytaliśmy o dodatkowe kroki podjęte przez służby - tutaj również nie uzyskaliśmy odpowiedzi, jednak jak ustalił portal NewsLubuski.pl utylizacji poddano również zboże i obornik znajdujące się w gospodarstwie - niestety WIW nie odpowiedział na pytanie w jakiej ilości. 

To pierwsze ognisko ptasiej grypy w województwie lubuskim w 2023 roku. 

Czytaj także - Kontrola sortowni kurierskich w Zielonej Górze. Zatrzymano 209 kg nielegalnego tytoniu


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.MB

 
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u