Wyłudzili unijną kasę z Urzędu Marszałkowskiego. CBA zatrzymało pięć osób

23 marzec 2023
Autor: 
Wyłudzili unijną kasę z Urzędu Marszałkowskiego. CBA zatrzymało pięć osób Fot. CBA

Wyłudzili pieniądze z funduszy unijnych, a urzędnicy powiadomili prokuraturę. CBA zatrzymało do sprawy pięć osób. Nie wyklucza się jednak kolejnych zatrzymań.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego został oszukany przez beneficjentów pieniędzy z Unii Europejskiej, a dokładniej z Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020. Urzędnicy z Departamentu Programów Regionalnych powiadomili o wszystkim prokuraturę. Do akcji wkroczyło też Centralne Biuro Antykorupcyjne.

- Departament współpracował także z CBA, realizując z funkcjonariuszami kontrole w podejrzanym podmiocie gospodarczym - informuje Paweł Kozłowski, rzecznik lubuskiej marszałek.

CBA zatrzymało pięć osób

Agenci CBA z Poznania na polecenie Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze zatrzymali do sprawy pięć osób. Realizacje zatrzymań przeprowadzono na terenie województwa mazowieckiego oraz zachodniopomorskiego. W skrócie chodzi o zawyżone koszty projektu badawczego, puste faktury i fałszywe oświadczenia.

- Podmiot gospodarczy doprowadził Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości poprzez złożenie nieprawdziwych informacji oraz nierzetelnych oświadczeń. Podmioty gospodarcze zaangażowane w przestępczy proceder sztucznie zawyżały koszty projektu poprzez wystawianie zawyżonych lub nieodzwierciedlających rzeczywistych zdarzeń gospodarczych faktur - informuje CBA.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, gdzie usłyszeli zarzuty. Jak zaznacza CBA, sprawa ma charakter rozwojowy. Nie wyklucza się kolejnych zatrzymań.

Przeczytaj też: Ciężarówka pełna nielegalnych śmieci z Niemiec jechała do Polski (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u