Modyfikowali tachografy i używali kart innych kierowców. Akcja ITD w Lubuskiem (ZDJĘCIA)

12 czerwiec 2023
Autor: 
Modyfikowali tachografy i używali kart innych kierowców Fot. WITD Gorzów Wlkp.

Lubuska Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadziła nocną akcję na autostradzie A2. Zatrzymano czterech kierowców, którzy fałszowali swój czas pracy.

Funkcjonariusze z lubuskiej ITD prowadzili w nocy z niedzieli na poniedziałek, 12 czerwca, wzmożone kontrole na autostradzie A2. Mundurowi skupili swoją uwagę przede wszystkim na kierowcach ingerujących w pracę tachografu, czyli urządzenia rejestrującego między innymi czas pracy kierowcy.

Fałszowali czas pracy

Łącznie w trakcie działań skontrolowano 40 ciężarówek. Dwóch kierowców wykorzystywało zmanipulowane tachografy, które podczas jazdy rejestrowały postój pojazdu i odpoczynek kierowcy. Ponadto drogomierz nie naliczał przejechanych kilometrów.

- Jeden z tachografów miał nielegalnie zmodyfikowane oprogramowanie, umożliwiające rejestrowanie sfałszowanych danych. Do drugiego podłączone było urządzenie, które umożliwiało kierowcy wyłączenie tachografu. Szofer uruchamiał je za pomocą pilota zdalnego sterowania - informuje Inspekcja Transportu Drogowego.

W trakcie akcji w ręce funkcjonariuszy ITD wpadło też dwóch kierowców, którzy zapisywali swój czas pracy na konto innych szoferów. Używali do tego oczywiście cudzych kart kierowcy.

Ingerencja w tachograf - tracisz prawo jazdy

Wszystkim kierowcom, którzy manipulowali czasem pracy, zatrzymano prawa jazdy na trzy miesiące. Zostali oni też ukarani mandatami w wysokości 2 tysięcy złotych. Ponadto kierowcom, którzy ingerowali w pomiar drogomierza, grozi dodatkowa odpowiedzialność karna.

Kar pieniężnych nie unikną też szefowie firm i osoby zarządzające trasportem w danym przedsiębiorstwie. Wobec nich wszczęte zostaną postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej.

Przeczytaj też: Wschowa: Szybowiec wylądował na polu. Z działki ściągała go policja


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u