Strzelanie, zatrzymania i pomoc medyczna. Zobacz, jak ćwiczą służby w Lubuskiem (ZDJĘCIA)

15 czerwiec 2023
Autor: 
Strzelanie, zatrzymania i pomoc medyczna. Zobacz, jak ćwiczą służby Redakcja

Służba Więzienna, Policja oraz Straż Graniczna - funkcjonariusze wspólnie ćwiczą w Lubuskiem. Strzelają z broni i przeprowadzają zatrzymania. Zobacz, jak to wygląda.

Na co dzień wykonują różne działania operacyjne, ale ich służbę łączy wspólny mianownik. Niejednokrotnie współpracują ze sobą w ściganiu i zatrzymywaniu przestępców, nawet tych najgroźniejszych. Teraz funkcjonariusze wspólnie ćwiczą na strzelnicy w Bieżycach koło Gubina.

W działaniach uczestniczą mundurowi z Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej z Poznania, Wydziału Zabezpieczenia Działań Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej i żołnierze WOT. Obecni są także policyjni "łowcy głów", czyli funkcjonariusze Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, którzy ścigają najbardziej niebezpiecznych przestępców.

Strzelanie, zatrzymania i pomoc medyczna

Ćwiczenia zakładają różne, realne scenariusze, które mogą spotkać mundurowych w trakcie służby. Dziś, 15 czerwca, trakcie działań taktycznych, podczas których używano broni palnej, pojawiały się osoby poszkodowane. I tak mundurowi doskonalili się m.in. w czerwonej taktyce, czyli medycynie pola walki w ramach wytycznych TCCC (Tactical Combat Casaulty Care). Kiedy część mundurowych udzielała rannemu pomocy, inni musieli zabezpieczać ich przed ostrzałem.


Poniżej relacja filmowa z ćwiczeń. Dalsza część artykułu i zdjęcia pod wideo:


- Jednostki specjalne muszą być świetnie wyszkolone stąd ta potrzeba, aby podnosić swoje kwalifikacje. To jest bardzo ważne, ponieważ te umiejętności, szczególnie z pierwszej pomocy, niejednokrotnie przydają się w życiu codziennym. Wiele jeździmy po Polsce i niejednokrotnie mieliśmy sytuację, że musieliśmy udzielać pomocy - podkreśla Tomasz, dowódca GISW Poznań.

Poznańscy "łowcy głów" doskonalili na przykład swoje umiejętności strzeleckie, ale i przeprowadzali zatrzymania przestępców, którzy znajdowali się w samochodach. Każdy element realizowano kilka razy, aby w rzeczywistej sytuacji, podczas zatrzymania, interweniującym funkcjonariuszom nic nie zagrażało. Podczas akcji perfekcja i zgranie musi być przecież na najwyższym poziomie.

- W tym czym my się zajmujemy, jest to niezwykle istotne, aby podnosić swoje umiejętności. Te sytuacje zdarzają się nam dość często, aczkolwiek trenujemy też sytuacje zagrożenia i zasadzki, a te na szczęście są rzadko. Działania prowadzimy na terenie całej Polski - zaznacza funkcjonariusz operacyjny KWP w Poznaniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Działania strażaków i żołnierzy na jeziorze. Pracują pod wodą

Takie ćwiczenia odbywają się cyklicznie

Funkcjonariusze ćwiczą do perfekcji i wzajemnie wymieniają się doświadczeniami. To profesjonalny element treningu, dlatego szkolenie przeprowadzono w tym miejscu już po raz trzeci i na pewno nie ostatni.

- Potrzeba takich ćwiczeń jest ciągła. Jest to najtańszy i najszybszy sposób na transport wiedzy między służbami. Bardzo często realizujemy takie same działania. Dlaczego ćwiczymy? Można zacytować: "Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny". Im więcej ćwiczeń tym mniej sytuacji nas zaskoczy - mówi por. Piotr Hamera, rzecznik Zakładu Karnego w Krzywańcu.

Przeczytaj też: Akcja CBŚP w Lubuskiem. Rozbito gang tytoniowy. Zatrzymano kolejne osoby (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u