Pożar w Zielonej Górze. Płonie hala z niebezpiecznymi odpadami chemicznymi (ZDJĘCIA)

22 lipiec 2023
Autor: 
Pożar w Zielonej Górze. Płonie hala z niebezpiecznymi odpadami Redakcja

Pożar w Zielonej Górze. W sołectwie Przylep płonie hala, w której znajdują się niebezpieczne odpady chemiczne. Trwa akcja gaśnicza.

Zgłoszenie o pożarze wpłynęło do dyżurnego straży pożarnej w Zielonej Górze w sobotnie popołudnie, 22 lipca, chwilę przed godziną 15:30. W ogniu stanęła hala magazynowa przy ulicy Przylep-Zakładowa.

Początkowo do akcji wysłano zastępy straży pożarnej z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 oraz miejscową jednostkę OSP. Po dojeździe pierwszych samochodów gaśniczych okazało się, że pożar jest już bardzo rozwinięty, a siły i środki są niewystarczające do opanowania ognia. Wówczas do zdarzenia skierowano kolejne zastępy z terenu miasta oraz gminy Czerwieńsk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Chwila relaksu

Trwa akcja gaśnicza 

Strażacy wyposażeni w aparaty powietrzne rozwinęli linie gaśnicze i przystąpili do działań. Obecnie różne środki gaśnicze podawane są przede wszystkim z zewnątrz, w tym przy pomocy drabiny mechanicznej.

W środku hali składowane są niebezpieczne odpady chemiczne, co potwierdził na gorąco st. kpt. Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskich strażaków. Na miejscu pracuje już między innymi Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Zielonej Górze. Substancje ulokowane w mauzerach trafiły do budynku nielegalnie już kilka lat temu.

Godzina 16:30 - Do Zielonej Góry zadysponowano wsparcie z powiatu krośnieńskiego. W drodze jest też Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego z Gorzowa Wielkopolskiego.

Godzina 16:45 - Pożar wciąż nie został opanowany. Akcję wspiera samolot gaśniczy, który wykonał już 6 zrzutów wody.

Godzina 18:20 - W akcji gaśniczej biorą udział 44 zastępy straży pożarnej oraz dwa samoloty gaśnicze. Sytuacja wciąż nie została opanowana. Działania trwają. Do mieszkańców Zielonej Góry wysłany został alert RCB.

Godzina 18:40 - Utrudnienia w kursowaniu pociągów na trasie Zielona Góra - Poznań. Ruch został wstrzymany na odcinku Zielona Góra - Czerwieńsk. 

Godzina 19:10 - Sztab kryzysowy podjął decyzję o ewakuacji mieszkańców sołectwa Przylep

Godzina 20:00 - Ewakuacja mieszkańców sołectwa Przylep została wstrzymana. Służby przeprowadzają szczegółowe badania. Obecnie na miejscu pracuje ponad 60 zastępów straży pożarnej. 

Godzina 20:20 - Do Zielonej Góry wysłani zostaną żołnierze z Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń poinformował Mariusz Błaszczak.

Godzina 22:00 - Pożar wciąż nie został opanowany. Informacje dotyczące tego zdarzenia otrzymał również Mateusz Morawiecki, który pilnie konsultował to m.in. z Jarosławem Kaczyńskim. 

Godzina 23:00 - Akcja gaśnicza trwa. W działaniach bierze udział ponad 60 zastępów straży pożarnej z województwa lubuskiego oraz wielkopolskiego. Pożar nie został jeszcze opanowany. Służby monitorują jakość powietrza na bieżąco.

Przeczytaj też: Miliony nielegalnych papierosów w ciężarówce. Zatrzymano ją na granicy (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u