Poszli tam skąd inni uciekali. Kilkuset strażaków gasiło pożar toksycznych odpadów w Zielonej Górze

23 lipiec 2023
Autor: 
Poszli tam skąd inni uciekali. Kilkuset strażaków gasiło pożar toksycznych odpadów w Zielonej Górze Redakcja

Kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej, kilkuset strażaków i ponad 24 godziny walki z żywiołem. Żywiołem, który w przyszłości może okazać się śmiercionośny. 

Sobota, 22 lipca 2023 roku zapadnie w pamięci mieszkańców Zielonej Góry na wiele lat. Tego dnia około godziny 15:30 w sołectwie Przylep doszło do pożaru hali, w której składowane były niebezpieczne odpady. Wiele substancji, które znajdowały się w środku nie udało się zidentyfikować. Znane odpady, które były w hali mogły powodować śmierć, wady genetyczne, a w mniej poważnych przypadkach podrażnienia skóry i oczu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Zielona Góra. Rocznica wywalczenia przez Polki praw wyborczych

Strażacy na pierwszej linii frontu

O niebezpiecznym składowisku chemicznych odpadów w Zielonej Górze wiedzieli wszyscy, jednak nikt z osób decyzyjnych nie podjął konkretnych działań. Tony odpadów składowanych przy ulicy Zakładowej w sołectwie Przylep od lat czekały. Niestety zegar tykał i czas dla tego miejsca zatrzymał się właśnie w sobotę, 22 lipca o godzinie 15:30. Cała odpowiedzialność spadła na strażaków. 

Do działań błyskawicznie ruszyli strażacy zawodowi i ochotnicy. Ci drudzy poświęcili swój wolny czas, który mogli spędzić w rodzinnym gronie na gaszenie pożaru, zgodnie z przyświecającą im ideą "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek". 

Toksyczny dym, trujące odpady i wybuchy

Pożar w sołectwie Przylep był jednym z najpoważniejszych w historii Zielonej Góry oraz całego województwa lubuskiego na przestrzeni ostatnich lat. Strażacy musieli zmierzyć się z toksycznym dymem, który towarzyszył spalaniu trujących odpadów. Dodatkowo sytuację utrudniała wysoka temperatura oraz częste, niekontrolowane wybuchy. 

Akcję gaśniczą wspierały dwa samoloty gaśnicze, wodę wykorzystywaną w akcji gaśniczej dowożono również prywatnymi cysternami. Teren akcji gaśniczej zabezpieczali policjanci, którzy kierowali ruchem, aby jak najbardziej usprawnić proces dowożenia środka gaśniczego oraz dojazdu kolejnych zastępów. 

W działania zaangażowano jednostki straży pożarnej z praktycznie całego województwa lubuskiego. Akcję wspierali również strażacy chemicy z Poznania. W tym miejscu dla wszystkich osób zaangażowanych w akcję gaśniczą należą się wielkie podziękowania i szacunek. DZIĘKUJEMY!

Czytaj także - Pożar chemicznych odpadów w Zielonej Górze. Co było w środku hali?


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. 

MB

 
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u