"Trzeźwy poranek" w Gorzowie i okolicach. Wpadło 13 kierowców na "podwójnym gazie" (ZDJĘCIA)

11 wrzesień 2023
Autor: 
"Trzeźwy poranek" w Gorzowie i okolicach. Wpadło 13 kierowców Fot. KMP Gorzów Wielkopolski

Akcja "Trzeźwy poranek" w Gorzowie Wielkopolskim i na trasie S3. Mundurowi zatrzymali 13 kierowców pod wpływem alkoholu. Ośmiu było w stanie nietrzeźwości.

Policja w całej Polsce praktycznie każdego dnia zatrzymuje pijanych kierowców. Dzieje się tak mimo licznych kontroli i zaostrzania kar, dlatego potrzebne są cykliczne kontrole. I tak dziś, 11 września, mundurowi z gorzowskiego Wydziału Ruchu Drogowego prowadzili akcję "Trzeźwy poranek". W działaniach pomagała im Inspekcja Transportu Drogowego.

Działania rozpoczęły się o godzinie 6:30. Patrole kontrolowały kierowców na trasie S3 (MOP Marwice), drodze wojewódzkiej nr 130 (rondo przy ulicy Złotego Smoka) oraz drodze krajowej nr 22 (skrzyżowanie z drogą na Wojcieszyce i Wawrów).

Wpadło trzynastu kierowców

- W sumie wykonano ponad 2200 badań. W ciągu dwugodzinnych działań zatrzymano aż 13 kierowców, którzy jechali po alkoholu. Wśród zatrzymanych nietrzeźwych, trzej kierowali ciężarówkami - relacjonuje kom. Grzegorz Jaroszewicz, rzecznik policji w Gorzowie Wielkopolskim.

Promil alkoholu miał w organizmie kierowca ciężarówki zatrzymany na trasie S3. Podobny wynik miał kierowca busa skontrolowany przy ul. Złotego Smoka w Gorzowie. Kolejni zatrzymywani mieli więcej niż pół promila, czyli znajdowali się w stanie nietrzeźwości. Pięciu z 13 kierowców wydmuchało poniżej pół promila, czyli było w stanie po spożyciu alkoholu.

Działania "Trzeźwy poranek" pozwoliły, że jazda każdego z kierowców została zakończona, a ich prawa jazdy zatrzymane. Ich samochody były zabierane na policyjny parking albo przekazywane trzeźwym osobom.

Niektórym brakowało niewiele

W trakcie kontroli funkcjonariusze kilka razy spotkali się z kierowcami, którzy mieli niewiele poniżej dopuszczalnej zawartości alkoholu w organizmie.

- Przyznawali, że poprzedniego dnia spożywali alkohol i nie spodziewali się takiego rezultatu podczas badania. Dla nich kontrole zakończyły się na strachu. Do utraty prawa jazdy i poważnych konsekwencji brakowało jednak niewiele - informuje kom. Jaroszewicz.

Jazda pod wpływem alkoholu - co grozi?

Przypominamy, że kierowanie w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) to przestępstwo. Grozi za to kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do nawet 15 lat. Ponadto kierowca musi zapłacić co najmniej 5 tysięcy złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

Jazda w stanie po spożyciu alkoholu to z kolei wykroczenie. Wówczas kierowcy muszą liczyć się z grzywną od 50 do 5000 złotych i dopisaniem do swoich kont 15 punktów karnych. Ponadto grozi im zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Przeczytaj też: Policyjny pościg koło Strzelec Krajeńskich. 32-latek miał trzy zakazy prowadzenia (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u