Winobranie w Zielonej Górze ruszyło oficjalnie w sobotę, 9 września. Wraz z nim w Komendzie Miejskiej Policji ruszyła operacja zabezpieczenia imprezy masowej. W jednostce utworzono specjalny sztab, który pracował 24 godziny na dobę i niezależnie od dyżurnego koordynował interwencje oraz działania mundurowych w rejonie wydarzenia.
Winobranie 2023 codziennie zabezpieczało około 100 funkcjonariuszy. Głównie byli to miejscowi mundurowi, których wspierali między innymi policjanci z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Gorzowie Wielkopolskim oraz słuchacze Szkoły Policji w Katowicach. Zaangażowali byli również policjanci z okolicznych komend, jak na przykład Nowa Sól, Wschowa, Sulęcin czy Krosno Odrzańskie.
"Najwięcej pracy w weekendy"
Jak zaznaczają policjanci, tegoroczne Winobranie było jednym z najspokojniejszych w ciągu ostatnich kilku lat. Obyło się bez poważniejszych incydentów porządkowych czy przestępstw kryminalnych.
- Jak co roku najwięcej pracy policjanci, mieli w weekendy, wtedy to także w zabezpieczeniu jarmarku winobraniowego i imprez towarzyszących brała udział największa liczba policjantów. Podczas całego Winobrania zatrzymano 7 sprawców przestępstw na gorącym uczynku. Byli to głównie nietrzeźwi kierujący oraz trzej sprawcy pobicia - relacjonuje podinsp. Małgorzata Stanisławska, rzecznik policji w Zielonej Górze.
Winobranie 2023: statystyka interwencji
- 328 - przeprowadzone interwencje
- 393 - ujawnione wykroczenia
- 195 - nałożone mandaty karne
- 17 - sporządzone wnioski o ukaranie do sądu
- 7 - sprawcy przestępstw zatrzymani na "gorącym uczynku"
- 5 - zatrzymane osoby poszukiwane
- 26 - zatrzymane osoby nietrzeźwe
- 630 - legitymowania osób
- 59 - kontrole pojazdów
Przeczytaj też: Pożar szpitala w Żaganiu. Ewakuowano pacjentów. W akcji 14 zastępów straży pożarnej (ZDJĘCIA)
https://newslubuski.pl/interwencje/15034-policja-podsumowala-winobranie-2023-w-zielonej-gorze.html#sigProId7e0294bf3a